ورود

حرف ما

نویسنده: مرتضی سرهنگی

نمای نزدیک:دوهفته‌نامه «کمان» با گرایش تخصصی ادبیات و هنر پایداری، طی سال‌های1375 تا 1383 در 200 شماره با مدیرمسئولی هدایت‌الله بهبودی و سردبیری مرتضی سرهنگی منتشر شد. ظاهرا سرهنگی و بهبودی دو نام جدانشدنی هستند ولی کتاب «حرف ما» شامل سرمقاله‌های کمانی یا بهتر بگوییم حرف‌های سرهنگی در نشریه کمان است. سرهنگی معتقد است این سرمقاله‌ها در زمان انتشارشان هیچ معجزه‌ای نکردند اما حرف‌هایی بودند که باید گفته ‌می‌شدند و اکنون هم که چند‌سال از خاموشی «کمان» می‌گذرد، چندان خاموش نیستند. سرهنگی همچنین می‌گوید اگر این مقاله‌ها و این کتاب یک وجب هم جلو ‌پای ادبیات جنگ را روشن کند، غنیمت است. به هرحال 30 مقاله‌ای که از میان 103 مقاله سرهنگی در کمان، در این کتاب جمع‌آوری شده‌اند، کارنامه خوبی از سرهنگی به‌دست می‌دهد. از نظر موضوعی هم مقاله‌های متنوعی برای چاپ در این کتاب انتخاب شده‌اند. رهبر معظم انقلاب جملات معروفی در تعریف از سرهنگی و بهبودی دارند که همه، آن‌ها را شنیده‌اند. ایشان درباره این دو گفته‌اند: «این‌آقایان معتقدند که قضایای دوره‌ دفاع مقدس را باید مستند کرد، تبیین کرد، مستدل کرد تا براساس این‌ها آثار هنری به‌وجود بیاید، که کاملاً درست است.» با دیدن این کتاب به نظر می‌رسد که سرهنگی کاملا در مسیری که رهبری توصیف کرده‌اند، حرکت می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-445-506-964-978

تعداد صفحات 136

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:مرتضی‌ سرهنگی، نویسنده ‌و‌ پژوهشگر ادبیات پایداری، سال1332 در یکی از محله‌های قدیمی تهران متولد شد. پس‌از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال1367 در روزنامه جمهوری‌اسلامی مشغول به ‌کار بود و مقالات زیادی از او در این روزنامه به چاپ رسید. در تیرماه1367، همراه هدایت‌الله بهبودی به حوزه‌هنری رفت و دفتر ادبیات‌وهنر مقاومت را راه‌اندازی کرد. فعالیت این دفتر که کارش گردآوری‌و‌تدوین خاطرات و آثار ادبی دوران دفاع‌مقدس است، تاکنون ادامه دارد. نمای دور: علی‌الله سلیمی(منتقد): هدایت‌الله‌ بهبودی و مرتضی سرهنگی دو ستون استوار نشریه کمان بودند که اکنون‌هم از چهره‌های شاخص ادبیات پایداری کشورمان محسوب می‌شوند و همواره در راه اعتلای این‌گونه ادبی نوپای کشورمان تلاش می‌کنند. این‌دو طی سال‌های اخیر، با خلاقیت‌ها و نوآوری‌هایی که در عرصه ادبیات پایداری داشته و دارند، ثابت کرده‌اند که ادبیات‌ پایداری در کشور ما به‌هیچ‌عنوان ادبیات مقطعی نبوده و نیست، بلکه در برهه‌های‌ مختلف تاریخی حرفی برای گفتن دارد که در مقاطع گوناگون گاه فقط لحن‌ و ادبیات آن تغییر می‌کند و در مواردی هم ممکن‌ است تغییری در کار نباشد و همان حرف‌هایی که برای دیروز زده‌شده، امروز هم کاربرد داشته‌ باشد. . البته قالب‌ و ابزار ارائه مطلب یا همان سرمقاله‌ها تغییر کرده و به‌جای ستون «حرف ما» در گوشه‌ای از نشریه کمان، در قالب کتاب مستقلی با همان عنوان «حرف ما» نوشته‌های مرتضی سرهنگی منتشر شده ‌است. از کتاب:آن‌چه گاهی سینمای جنگ‌ ما را رنج می‌دهد، ندیدن درست انسان است. ادبیات جنگ به انسان و خواستن و نخواستن‌های بی‌پایانش بیشتر نزدیک شده است؛ شاید به همین علت باشد که وقتی سینمای جنگ ما به ادبیات اصیل جنگ تکیه می‌کند می‌تواند به انسانی نزدیک شود که در چهره‌اش سیمای یک ملت پیداست. حرف ما این‌است: جنگ توانست تحولی در سینمای جهان به وجود آورد و حتی سبک نئورئالیسم را در ایتالیا پایه‌گذاری کند. خود این سبک نیز در سینمای دنیا بی‌تاثیر نبود. صفحه 81   لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

مرتضی سرهنگی

زندگینامه

او در سال 1332 در تهران متولد و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی علوم اجتماعی نیمه‌تمام رها کرد، او از سال 58 تا 67 با روزنامه‌های جمهوری اسلامی همکاری و از سال 67 تاکنون در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری مشغول فعالیت می‌باشد. او در سال 75 عضو شورای سردبیری روزنامه ایران بوده و هم‌اکنون نیز سردبیر دوهفته‌نامه کمان است. از میان آثار او «اسرار جنگ تحمیلی به روایت اسرای عراقی» مقام اول انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را کسب کرد و کتاب «پابه‌پای باران» مقام اول گزارش را به‌دست آورد.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
اردوگاه اطفال

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

آن بیست و سه نفر

ضربت متقابل

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

فرنگیس

مهناز فتاحی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان