ورود

نیمکت های سوخته - جلد اول

نویسنده: جعفر کاظمی

نمای نزدیک:در باور مردمی که در میانشان جنگی رخ نداده یا همیشه مورد هجوم دشمن نبوده‌اند جنگ، لشکرکشی میان دو گروه صرفا نظامی است ولی رژیم بعثی عراق با بمباران شهرها تصویری دیگر و نابرابر از جنگ ارائه کرد و با حمله به مدارس، صدها کودک و نوجوان ایرانی را به شهادت رساند. یکی از این فجایع روز 12 فروردین 1365 در دبیرستان زینبیه و دبستان ثارالله شهرستان میانه رخ داد که موجب شهادت 34 دانش‌آموز بیگناه و مجروح شدن صدها نفر شد. نام بامسمای این کتاب به درستی نشان می‌دهد که حتی نیمکت‌های این مدرسه هم از شر بمب‌های دشمن در امان نماندند و سوختند. جعفر کاظمی آرشیو عکس تقریبا کاملی از این حادثه تلخ را جمع آوری کرده تا آیندگان فراموش نکنند که تاریخ چه فجایعی را در خود ثبت کرده است. «نیمکت‌های سوخته» تنها وقایع‌نگاری صرف نیست. این کتاب با روایت روان و ساده‌اش مخاطب را پشت میزها می‌نشاند و چنان فضاسازی درست و منطقی‌ای دارد که هنگام خواندن سطر سطر آن، صدای بمب و سوت موشک و آژیر خطر را می‌شنوی. نویسنده حتی از گفت‌وگوهایی که لحظاتی قبل از اصابت موشک، بین قربانیان رد و بدل می‌شده به سادگی عبور نکرده است و از طریق مصاحبه با خانواده و بازماندگان این شهدا و نیز جانبازان این بمباران، تصویری مستند و دقیق از آن ترسیم کرده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-677-471-964-978

تعداد صفحات 192

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی:جعفر کاظمی متولد 1350 است. وی که علاقه بسیاری به‌ نوشتن داشت این فرصت را پیدا نکرده بود تا زمانی که در سال 1368 با رحیم مخدومی آشنا شد و تحت تاثیر نوشته‌های او قرار گرفت و دست به قلم شد. مطالعه کتاب‌های فردا پسرم بر می‌گردد، جنگمردان درد و جنگ پابرهنه‌ها وی را به نوشتن ترغیب کرد که حاصلش چند کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس شده است.
نمای دور: جعفر کاظمی(نویسنده): در زمان جنگ تحمیلی تعدادی از مدارس مورد هجوم حملات هوایی قرار گرفتند. گزینه موثر برای تضعیف روحیه نیروهای ما در جبهه‌های جنگ حمله به مراکزی بود که معصومیت و پاکی داشتند مانند بیمارستان‌ها ومدارس. نیمکت‏های سوخته مربوط به دو مدرسه دبیرستان زینبیه و دبستان ثار الله در میانه است که هر دو مدرسه دخترانه بودند و 29 نفر از دبیرستان زینبیه و 5 دانش آموز نیز از دبستان ثار الله شهید شدند.
در دوران جنگ 162 مدرسه در بهبهان، میانه، بروجرد و ... مورد حمله واقع شدند. زمانی‌که در سال 65 مدرسه بروجرد بمباران شد من دانش آموز بودم. همین بمباران‌ها انگیزه‌ای برای حضور من درجبهه‌ها بود. معلم که شدم هم این موضوع مرتب در ذهنم بود که سرنوشت این دانش آموزان چه می‌شود. به این نتیجه رسیدم که باید همه دانش‌آموزان ایرانی درباره این دانش‌آموزان شهید بدانند و خاطره‌شان زنده بماند.

از کتاب:بی اختیار همه بچه‌ها فریاد می‌کشیدند. از این طرف به آن طرف می‌دویدند و جیغ می‌کشیدند. خود را روی زمین پرت کردم و فریاد یا حسین سردادم. یک آن صدای مهیبی آمد. صدایی که ‌بعد از گذشت سال‌ها هنوز در گوش‌هایم انعکاس دارد. دود غلیظی روز روشن را تیره ساخت سپس سکوت سنگینی حکم‌فرما شد ولی زمین و زمان در حال ارتعاش بود. چشم‌هایم را باز کرده سرم را بلند نمودم فکر کردم شهید شده‌ام و در جهان دیگری هستم. صفحه115

از همین قلم: نیمکت‏های سوخته: جلددوم (سوره ‏مهر) مردی بر فراز دژ: زن‍دگ‍ی‍ن‍ام‍ه‌ و خ‍اطرات‌ س‍ردار ج‍ه‍ادگ‍ر ش‍ه‍ی‍د ح‍ج‍ت‌ م‍لاآق‍ای‍ی‌(ورامین واج) حاج هادی (نشر شاهد)

نویسنده

جعفر کاظمی

زندگینامه
جعفر کاظمی متولد 1350 است. او که علاقه بسیاری به‌ نوشتن داشت این فرصت را پیدا نکرده بود تا زمانی که در سال 1368 با رحیم مخدومی آشنا شد و تحت تاثیر نوشته‌های او قرار گرفت و دست به قلم شد. مطالعه کتاب‌های فردا پسرم بر می‌گردد، جنگمردان درد و جنگ پابرهنه‌ها وی را به نوشتن ترغیب کرد که حاصلش چند کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس شده است.

کتاب های مرتبط
طعم کوچکی از باران

محمدصادق دهقان

کتاب طنز - جلد ششم

محبوب حبیب

لیلا خجسته راد

ستاره های نبرد هوایی - جلد دوم

دکتر احمد مهرنیا

خان کوه هزار مسجد

میلاد حسینی

ملاقات در جنگل بلوط

سونات عدن

یادگاران 21 - حسن رضوان خواه

کمیل رضوان خواه

از خامنه تا خرمشهر

اسماعیل اسماعیلی مشنقی

ناآرام - خاطرات گردان تخریب به روایت مرتضی شادکام

معصومه خسروشاهی

کتاب های پیشنهادی ما
ققنوس قدس

کاظم رستمی

هزارخانه خورشید

احد ده بزرگی

اراده معطوف به تحول

دکتر محمدحسن احمدی

ارتداد

وحید یامین پور

ردپای مه

میرعمادالدین فیاضی

از چشم ها 4 - رد خون روی برف - محمود کاوه

فرهاد خضری

خاک های نرم کوشک

سعید عاکف

الاغی سوار فرغون (مجموعه شکرستان)

جواد رهنما

آسمان 4 - دوران به روایت مهناز دلیری‌فرد همسر شهید

زهرا مشتاق

در سرزمین سرخپوست

نوشته :الیزابت جرج اسپیر/ترجمه :پروین علی پور

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
گنجینه فرم‌های موسیقی ایران

محمد بهارلو

ساعت 1:25َشب به وقت بغداد

اسماعیل امامی‌ و‌ مریم احدپور

درست مثل عمه جان شاعر

زهره پریرخ

شبح میکونوس

محسن کاظمی

می خواهم باتو باشم

علی اکبری

شهیدان دیالمه و آیت در چند پرده

رضا اکبری آهنگر ، وحید خضاب

الی و اکان

هربوت گونتر - کمال بهروزکیا - پترا پروبست

چزابه

فتح الله جعفری

کتاب گویای جای امن گلوله ها

جواد کاموربخشایش

سفیر 7 هزار روزه

حسین روحانی صدر

نماد ها

دانلود اپلیکیشن

ما را دنبال کنید +

آدرس : خیابان حافظ، خیابان رشت ،پلاک 23، صندوق پستی 1144/15815

تماس با پشتیبانی 66460993 021 (ساعت 9 الی 18)
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت انتشارات سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.