ورود

نیمکت های سوخته - جلد اول

نویسنده: جعفر کاظمی

نمای نزدیک:در باور مردمی که در میانشان جنگی رخ نداده یا همیشه مورد هجوم دشمن نبوده‌اند جنگ، لشکرکشی میان دو گروه صرفا نظامی است ولی رژیم بعثی عراق با بمباران شهرها تصویری دیگر و نابرابر از جنگ ارائه کرد و با حمله به مدارس، صدها کودک و نوجوان ایرانی را به شهادت رساند. یکی از این فجایع روز 12 فروردین 1365 در دبیرستان زینبیه و دبستان ثارالله شهرستان میانه رخ داد که موجب شهادت 34 دانش‌آموز بیگناه و مجروح شدن صدها نفر شد. نام بامسمای این کتاب به درستی نشان می‌دهد که حتی نیمکت‌های این مدرسه هم از شر بمب‌های دشمن در امان نماندند و سوختند. جعفر کاظمی آرشیو عکس تقریبا کاملی از این حادثه تلخ را جمع آوری کرده تا آیندگان فراموش نکنند که تاریخ چه فجایعی را در خود ثبت کرده است. «نیمکت‌های سوخته» تنها وقایع‌نگاری صرف نیست. این کتاب با روایت روان و ساده‌اش مخاطب را پشت میزها می‌نشاند و چنان فضاسازی درست و منطقی‌ای دارد که هنگام خواندن سطر سطر آن، صدای بمب و سوت موشک و آژیر خطر را می‌شنوی. نویسنده حتی از گفت‌وگوهایی که لحظاتی قبل از اصابت موشک، بین قربانیان رد و بدل می‌شده به سادگی عبور نکرده است و از طریق مصاحبه با خانواده و بازماندگان این شهدا و نیز جانبازان این بمباران، تصویری مستند و دقیق از آن ترسیم کرده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-677-471-964-978

تعداد صفحات 192

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی:جعفر کاظمی متولد 1350 است. وی که علاقه بسیاری به‌ نوشتن داشت این فرصت را پیدا نکرده بود تا زمانی که در سال 1368 با رحیم مخدومی آشنا شد و تحت تاثیر نوشته‌های او قرار گرفت و دست به قلم شد. مطالعه کتاب‌های فردا پسرم بر می‌گردد، جنگمردان درد و جنگ پابرهنه‌ها وی را به نوشتن ترغیب کرد که حاصلش چند کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس شده است.
نمای دور: جعفر کاظمی(نویسنده): در زمان جنگ تحمیلی تعدادی از مدارس مورد هجوم حملات هوایی قرار گرفتند. گزینه موثر برای تضعیف روحیه نیروهای ما در جبهه‌های جنگ حمله به مراکزی بود که معصومیت و پاکی داشتند مانند بیمارستان‌ها ومدارس. نیمکت‏های سوخته مربوط به دو مدرسه دبیرستان زینبیه و دبستان ثار الله در میانه است که هر دو مدرسه دخترانه بودند و 29 نفر از دبیرستان زینبیه و 5 دانش آموز نیز از دبستان ثار الله شهید شدند.
در دوران جنگ 162 مدرسه در بهبهان، میانه، بروجرد و ... مورد حمله واقع شدند. زمانی‌که در سال 65 مدرسه بروجرد بمباران شد من دانش آموز بودم. همین بمباران‌ها انگیزه‌ای برای حضور من درجبهه‌ها بود. معلم که شدم هم این موضوع مرتب در ذهنم بود که سرنوشت این دانش آموزان چه می‌شود. به این نتیجه رسیدم که باید همه دانش‌آموزان ایرانی درباره این دانش‌آموزان شهید بدانند و خاطره‌شان زنده بماند.

از کتاب:بی اختیار همه بچه‌ها فریاد می‌کشیدند. از این طرف به آن طرف می‌دویدند و جیغ می‌کشیدند. خود را روی زمین پرت کردم و فریاد یا حسین سردادم. یک آن صدای مهیبی آمد. صدایی که ‌بعد از گذشت سال‌ها هنوز در گوش‌هایم انعکاس دارد. دود غلیظی روز روشن را تیره ساخت سپس سکوت سنگینی حکم‌فرما شد ولی زمین و زمان در حال ارتعاش بود. چشم‌هایم را باز کرده سرم را بلند نمودم فکر کردم شهید شده‌ام و در جهان دیگری هستم. صفحه115

از همین قلم: نیمکت‏های سوخته: جلددوم (سوره ‏مهر) مردی بر فراز دژ: زن‍دگ‍ی‍ن‍ام‍ه‌ و خ‍اطرات‌ س‍ردار ج‍ه‍ادگ‍ر ش‍ه‍ی‍د ح‍ج‍ت‌ م‍لاآق‍ای‍ی‌(ورامین واج) حاج هادی (نشر شاهد)

نویسنده

جعفر کاظمی

زندگینامه
جعفر کاظمی متولد 1350 است. او که علاقه بسیاری به‌ نوشتن داشت این فرصت را پیدا نکرده بود تا زمانی که در سال 1368 با رحیم مخدومی آشنا شد و تحت تاثیر نوشته‌های او قرار گرفت و دست به قلم شد. مطالعه کتاب‌های فردا پسرم بر می‌گردد، جنگمردان درد و جنگ پابرهنه‌ها وی را به نوشتن ترغیب کرد که حاصلش چند کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس شده است.

کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

چراغ های روشن شهر

عصرهای کریسکان

کالک های خاکی

لشکر خوبان

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

آن بیست و سه نفر