ورود

کوفیان

نویسنده: حسن باستانی

این نمایشنامه در واقع نگاهی است به زندگی و حرکت مسلم بن عقیل برای بیعت گرفتن از کوفیان. مختار و دیگر سرداران از قبل از عاشورا و در جریان بیعت گرفتن مسلم حضور داشته‌اند وکمک می‌کردند؛ اما ماجرای قیام مختار بعد از واقعه عاشورا بوده است. در این داستان وقایع فرعی زیادی است که قابل پرداخت است؛ مثل روز حرکت امام و یارانش به سوی کوفه یا حرکت مسلم. بیشتر سعی کرده‌ام تا این وقایع را با زبان نمایش روایت کنم. نمایشنامه با تمام عناصری که در تئاتر شرقی وجود دارد، نوشته شده است. بخش عمد‌ه‌ای از نمایش با تاریخ منطبق است و بخشی هم تخیلی است. در این اثر به طور کلی شخصیت‌پردازی مورد توجه بوده است و سعی شده داستان و شخصیت‌ها برای مخاطب ملموس و قابل درک و باور باشد. نویسنده‌ها اغلب تلاش می‌کنند قداست شخصیت‌ها را از بین نبرند و این در حالی است که شخصیت‌ها باید قابل هضم باشد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-481-506-964-978

تعداد صفحات 39

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  حسن باستانی در نمایشنامه کوفیان، نگاهی دوباره می‌اندازد به ورود مسلم‌ بن عقیل به کوفه و چگونگی برخورد کوفیان با او. تاکنون فیلم‌ها، سریال‌ها و نمایش‌های زیادی را درباره این مقطع تاریخی دیده‌ایم و روایت‌ این اتفاق تلخ تاریخ اسلام را به گونه‌های مختلف شاهد بوده‌ایم، اما باستانی در این اثر با آگاهی از این موضوع، به سراغ شخصیت‌های تاریخی رفته که کمتر مورد توجه بوده‌اند. نویسنده در این اثر با کلیشه‌ها و تکرارهایی که اغلب در این آثار وجود دارند، آشنا بوده و سعی کرده با رویکردی متفاوت، داستان مسلم بن عقیل را روایت کند. به همین خاطر شخصیت‌های نمایشنامه‌اش اصلاً سیاه سیاه و یا سفید سفید نیستند. او نقاط ضعف و قدرت هریک از شخصیت‌ها را مورد نظر قرار داده و توانسته به شخصیت‌های تاریخی جلوه‌ای ملموس‌تر و واقعی‌تر بدهد. به عنوان نمونه، او با لحن و پرداختی که داشته توانسته تا قداست آسمانی بیش از حد و اغراق شده شخصیت مسلم را ـ که اغلب در آثار مشابه شاهد آن بودیم ـ کمی متفاوت‌تر و نزدیکتر به تاریخ و واقعیت نشانه دهد. اما نکته اصلی این نمایشنامه، مربوط به استفاده عناصر تعزیه در متن می‌شود. باستانی حرکتی نو انجام داده و توانسته با استفاده از موتیف‌ها و ویژگی‌های تعزیه، قالب متداول در نمایشنامه‌های مذهبی را بشکند. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

حسن باستانی

زندگینامه حسن باستانی فرزند مهپاره و قدرت، زاده ی۱۳۴۰ در تهران پژوهشگر،نمایش نامه نویس، طراح و کارگردان تئاتر ایرانی است. وی کار حرفه‌ای نویسندگی و کارگردانی تئاتر را از سال ۱۳۷۴ شروع نمود. تاکنون بیش از ۳۵ نمایش نامه نوشته و ۱۲ نمایش را کارگردانی و اجرا نموده است. اکثر نمایش نامه‌های حسن باستانی در تهران و شهرهای دیگر ایران به روی صحنه رفته و در فستیوال‌های مختلف داخلی و خارجی شرکت داده شده‌اند (۳ فستیوال بین‌المللی خارج از ایران و ۱۴ فستیوال بین‌المللی داخل ایران). او ۲۹ دیپلم افتخار و لوح تقدیر از جشنواره‌های داخلی و ۵ دیپلم افتخار از فستیوال‌های بین‌المللی دریافت نموده و نیز در ۲ کشور گرجستان۲۰۰۵ و کلمبیا۲۰۱۰ اجرای عمومی داشته است. حسن باستانی عضو هیئت مدیره و مسئول کمیته آموزش و پژوهش کانون نمایش نامه نویسان و مترجمان خانه تئاتر ایران و مؤسس و سرپرست گروه تآتر اَدونای است.      

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
عصرهای کریسکان

چراغ های روشن شهر

ضربت متقابل

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان