ورود

مقدمه‌ای بر اساطیر و آیین‌های باستانی جهان

نویسنده: غلامرضا معصومی

اساطیر در جوامع ابتدایی اعتقادات انسان را بیان می‌کردند، پژوهش در اساطیر و آگاهی از آن‌ها به شناخت بردوره‌های مختلف کمک می‌کند. کتاب حاضر پژوهشی است در این باب که به معرفی اساطیر و چگونگی به وجود آمدن اسطوره‌های مختلف و پیدایش و اعتقادات مختلف و باورها و آیین‌های باستانی در اقوام مختلف جهان در طول تاریخ پرداخته است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 6- 883- 175- 600- 978

تعداد صفحات 384

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رحلی

کتاب «مقدمه ای براساطیر و آیین‌های باستانی جهانی» به مقوله آفرینش اساطیر و اقسام آن می‌پردازد. نخستین مبحث این کتاب، مقدمه‌ای براساطیر و آیین‌های باستانی جهان است و در آن از سوی دانشمندان، زبان شناسان، نژاد شناسان، مردم شناسان و فلاسفه، تعاریفی درباره واژه «اساطیر» ارائه می‌شود. تعریف آیین، چگونگی به وجود‌ آمدن اسطوره، علل پیدایش آیین‌ها، اسطور‌ه‌ها و باورهای ساکنان نواحی مختلف، آیین‌های باستانی در سرزمین‌های کهن و دوره‌های اسطوره‌ای ساکنان زمین از مباحث دیگری است که در این کتاب مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد. «ماه و آب»، «رمز پردازی‌ماه»، «اعتقاد به فتیش و پرستش توتم»، «نمادها و باورهای قوم مایا»، «باورها و نمادهای قوم تاراسک»، «خدایان ودائی هند»، «پرستش جانوران» و «آئین‌ها و باورهای هند باستان» برخی از سرفصل‌های موجود در کتاب است.

نویسنده

غلامرضا معصومی

زندگینامه

غلامرضا معصومی، پژوهشگر و کارشناس آثار تاریخی و باستانی ایران، فروردین ماه سال۱۳۱۷ در جزین -همدان متولد شد. دوران کودکی را تا ۶سالگی در مکتبخانه به آموختن قرآن کریم صرف کرد، ضمن این که کتاب «نساب الصبیان» را خوانده و اشعار آن را حفظ کرده بود. او پس از این دوره وارد دبستان کمال شهر تاریخی همدان شد.

 سپس به مدرسه علمیه و دبیرستان سینا رفت و کلاس پنجم را در آنجا گذراند. مدرک دیپلم خود را در سال۱۳۳۴ از دبیرستان دارالفنون تهران گرفت. بلافاصله در کنکور دانشگاه شرکت کرد و در رشته باستانشناسی، حقوق و زبان انگلیسی پذیرفته شد. به دلیل علاقه بسیار به آثار باستانی و بناهای تاریخی، رشته باستان

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

ضربت متقابل

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

اتمام موجودی انبار
عصرهای کریسکان

راز نگین سرخ

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان