ورود

از دوست داشتن در تمام جهان

نویسنده: مجتبی صادقی

«از دوست داشتن در تمام جهان» نخستین مجموعه شعر مجتبی صادقی، شاعر شیرازی است. همه شعرهای این مجموعه، که شامل 46 قطعه است، در قالب غزل و با مضامین عاشقانه، اجتماعی و مذهبی سروده شده است. غزل‏های این مجموعه نیز بدون اینکه اسم مشخصی داشته باشند، با شماره مشخص شده‏ اند. کتاب با غزلی با این مطلع شروع می‏شود که از جمله کارهای به شدت فرم‏مند کتاب است: «لباس‏های تو روی طناب رقصیدند و دکمه ‏هاشان ـ مثل همیشه ـ خندیدند» «با حلقه‏های دود سیگاری که روشن کرد»، «نحو کدام جمله ادا در‌می‌آورد»، «شکستنی‏ تر از آنم که سنگ برداری» و «پیراهنی به حاشیه و دامنی به متن» از جمله مطلع‏ های این مجموعه است. شاعر غزل سی و چهارم مجموعه را به زنده‏یاد حسین پناهی و غزل دهم را به همسرش که در تقدیمیه آن آورده: «با شعر لج است» تقدیم کرده است. غزل سی و سوم کتاب نیز با این مطلع به حضرت امام زمان (عج) تقدیم شده است: «تمام ثانیه‌ها رو به سوی تو نگران سری نمی‌زنی آیا به خیل منتظران؟»

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-308-3

تعداد صفحات 64

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  «چراغ ساعت شش روی ریل‏ها روشن قطاری آمد از آغاز ماجرا روشن...» این مطلع غزلی از مجموعه «از دوست داشتن در تمام جهان» است که سال‏ها پیش در کنگره شعر جوان بندر عباس از شاعر آن مجتبی صادقی شنیدم. غزلی روایی که مجتبی با مهارت تمام از عناصر روایت بهره گرفته و اجزای آن را کنار هم چیده بود. سه بیت مانده به پایان غزل، مجتبی فرمان را به سمت دیگری چرخانده و غافلگیرانه ردیف را با زمینه ‏چینی هنرمندانه‏ای تغییر داده بود: «به آخر رویا می‏رسم و چشمانم/ رسیده ‏اند به پایان ماجرا خاموش/ چرا دروغ بگویم ردیف را خانم؟/ نیامدید و زمین ماند بی‏صدا، خاموش...» در سال‏های اخیر این کارها در غزل بامورد و بی‏ مورد خیلی انجام شده است اما در آن سال‏ها این بدعت مجتبی بسیار تازه و ضد کلیشه بود. به یادم است که این غزل بسیار مورد تحسین قرار گرفت و گل سر سبد جشنواره بود. مجتبی غزل‏ سرایی است که مشخصه اصلی غزل‏ هایش تلفیق فرم غزل با مؤلفه‏ های تکنیکی و ساختاری شعر سپید است. این تغییرات و تلفیق فضاهای گوناگون در کارهای مجتبی البته کاملا نظام‏ مند، معناگرا و دارای ارجاعات متنی خوبی هستند. این خصایص که شرح تمامی آنها در این مجال ممکن نیست، توانمندی مجتبی را در سرودن غزل با ذهن و زبانی مدرن نشان می‏دهد. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

مجتبی صادقی

زندگینامه

مجتبی صادقی شاعر، نویسنده و روزنامهنگاری است که در به کارگیری قالب غزل برای بیان اندیشه و احساس با ذهن و زبان معاصر سعی میکند؛ موازین متانت و وقار شرقی و هنجارهای عرفی شعر عاشقانه فارسی را بر خلاف بسیاری از شعرهای عاشقانه شاعرهای جوان این روزگار رعایت نماید.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
در کمین گل سرخ

محسن مومنی

چراغ های روشن شهر

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

راز نگین سرخ

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی