ورود

چراغستان خاموش و مسجد بی‌محراب

نویسنده: حسن رضا رفیعی

نوشته حاضر یک سفرنامه معمولی نیست بلکه علاوه برخاطره‌های سفر حجاز، برداشت‌های نویسنده از روح و باطن اعمال و اماکن، وضعیت عقیدتی حاکم براین سرزمین را دربر دارد. دیدگاه‌های نو و مطالب خواندنی و مستند دیگر مؤلف در قالب دو فصل؛ خاطرات سفر مدینه با عنوان «چراغستان خاموش» و خاطرات سفر مکه با عنوان «مسجد بی ‌محراب» تدوین شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-230-506-964-978

تعداد صفحات 232

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  «چراغستان خاموش و مسجد بی‌محراب»، خاطره‌ها و برداشت‌هایی از سفر حجاز است، اما یک سفرنامه معمولی که در آن به درج خاطرات روزانه اکتفا شده باشد یا یک نوشته مستقل درباره موضوعی خاص نیست. در این کتاب، علاوه بر خاطره‌های سفرحجاز، برداشت‌های نگارنده از روح اعمال، باطن اماکن و وضعیت فکری _ عقیدتی حاکم بر این سرزمین نیز عنوان شده است. مطالب کتاب در دو فصل تدوین شده است. فصل اول، چراغستان خاموش، خاطره‌های سفر مدینه را در بر می‌گیرد. فصل دوم با عنوان مسجد بی‌محراب نیز به خاطرات سفر مکه اختصاص یافته است. علاوه بر این‌ها، مباحث تاریخی و احکام نیز در کنار خاطرات قرارگرفته تا مطالب کتاب، سندیت یابد و به اصالت آن‌ها خدشه‌ای وارد نشود. زیارت غار ثور و بازگشت به ایران، کعبه و روح طواف، آغاز احرام، سفر از کجا به کجا، صورت مسجدالحرام، خانه زهرا (س) و علی‌(ع)، وداع با مدینه، زیارت دوره در مدینه و تحولات مسجدالنبی، عناوین بخش‌هایی از کتاب را تشکیل می‌دهند. «چراغستان خاموش و مسجد بی‌محراب» از 230 صفحه تشکیل و در قطع رقعی منتشر شده است. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

حسن رضا رفیعی

زندگینامه

حسن رضا رفیعی در دهم مهر 1340، هم‌زمان با جشن مهرگان، در روستای سیبدر واقع در هشت کیلومتری مرکز شهرستان ملایر، در خانواده‌ای کشاورز متولد شد. دوره ابتدایی را در دبستان ابن‌یمین سیبدر گذراند و برای ادامه تحصیل به مرکز شهرستان ملایر رفت. سه سال دوره راهنمایی را در مدرسه راهنمایی فردوسی، که تازه‌تأسیس بود، سپری و چهار سال دوره متوسطه را در سه دبیرستان پهلوی سابق (دکتر علی شریعتی فعلی)، امیرکبیر و آیت‌الله طالقانی گذراند. وی در در سال 1359 به خدمت سربازی اعزام و در حین خدمت در آزمون ورودی مرکز آموزش افسری ژاندارمری پذیرفته و به استخدام رسمی ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران در می آید. در سال 1364، داوطلبانه به جهت نبرد با دشمن بعثی، عازم جبهه‌های حق علیه باطل میشود.

سپس در آزمون سراسری سال 1366 دانشگاه‌ها در رشته علوم اجتماعی دانشگاه شیراز پذیرفته می شود و بعد از چهار سال تحصیل در تیرماه 1370 تحصیلات خود را در این مقطع به پایان رسانده و در سال 1380 وارد مقطع کارشناسی ارشد در رشته فرماندهی و مدیریت انتظامی دانشگاه تربیت مدرس می شود. وی پس از پایان مقطع کارشناسی ارشد،تحصیلات خود را در رشته دکترای تخصصی مدیریت آموزشی در دانشگاه تربیت معلم پیگیری می کند. از سال 1372 نوشتن را به صورت مداوم و با پژوهش علمی آغاز کرده که تاکنون چهار کتاب و بیش از بیست مقاله از آثارش چاپ شده یا برای چاپ پذیرفته شده‌اند. 

 

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
ضربت متقابل

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

فرنگیس

مهناز فتاحی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

راز نگین سرخ

چراغ های روشن شهر

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور