ورود

هر لبت یک کبوتر سرخ است

نویسنده: غلامرضا طریقی

«هر لبت یک کبوتر سرخ است» در مجموعه کتاب‌های شعر امروز جای می‌گیرد. مجموعه‌ای که سعی دارد با ارج نهادن به تلاش و تکاپوی شاعران جوان و انتشار آثارشان، فضا را برای ایجاد خلاقیت و نوآوری در شعر مهیا‌ کند. این نخستین مجموعه شعر غلامرضا طریقی شاعر زنجانی است. همه شعرهای کتاب در قالب غزل سروده شده و دارای مضامین عاشقانه و اجتماعی هستند. غلامرضا طریقی در همه غزل‌های این مجموعه، همواره در پی نوآوری و ایجاد زبانی تازه و امروزی بوده است. «زمستان است»، «سیاهم کن»، «برف و تنور»، «کلید روی در»، «ماه بوس»، «مولوی چرخان»، «این نیمه غزل «و «یک جفت قلب تپیده» برخی از عناوین شعرهای موجود در کتاب هستند. به طور کلی کتاب دارای پنجاه و سه غزل است که نوعی رندانگی در همه شعرها ، به عنوان یکی از ویژگی‌های برجسته دیده می‌شود. طریقی در مجموعه شعر«هر لبت یک کبوتر سرخ است»، گاه نیز از زبان امروزی فاصله گرفته و به زبان غزل‌های کلاسیک عرفانی نزدیک می‌شود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 4-299-506-964-978

تعداد صفحات 88

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

خیلی‌ها می‌گویند که غزل، قالب مطلوب روزگار ما نیست، خیلی‌های دیگر هم بر این اعتقادند که غزل را نباید با زبان امروزی و مدرن آمیخت و شمایل قدیمی و اصیلش را خدشه‌دار کرد. اما در این میان، شاعران جوانی چون غلامرضا طریقی هم هستند که راه خودشان را می‌روند و غزل‌های امروزیشان، نه تنها موجب انحطاط این قالب نیست، بلکه آن را از رکود و فراموشی نیز می‌رهاند.  شاعر در کتاب «هر لبت یک کبوتر سرخ است»، تا آنجا دست به نوآوری می‌زند که بی‌هیچ هراسی شعرهای تغزلی‌اش را لباس طنز می‌پوشاند و در کنار تشبیه معشوق به شکوه سبلان، از مربای کشنده حرف می‌زند. «گل میوه دهنده» به عنوان اولین شعر مجموعه، همه عناصرساختاری شعرهای طریقی را در خود دارد، عناصری چون تشبیه‌های تازه و گاه طنزآمیز و نگاه انسانی و زمینی به معشوق. او شعر «فال و تماشا» را نیز با این ابیات آغاز می‌کند که مطلعی عاشقانه و درعین حال طنزآمیزاست: «اگر منعم کند دین از شراب خون گیرایت/ دو فنجان قهوه می‌نوشم به یاد مردمک‌هایت!».
طریقی در برخی شعر‌ها مثل شعر «مطلوب من» با شعر شاعران بزرگی چون حافظ شوخی می‌کند و ‌گاه در شعری چون «بندر»، فضای عاشقانه‌ای عاری از طنز می‌سازد که سرشار از تعبیرهای بدیع و دلنشین است. شعرهای مجموعه همگی شعرهایی سرزنده، شوخ‌طبع و خوش آوا هستند و از بازیهای زبانی و پیچیدگی‌های مضمونی در آن‌ها خبری نیست.

نویسنده

غلامرضا طریقی

زندگینامه

غلامرضا طریقی متولد سال 1356 زنجان کار شعر از سال ۱۳۷۴ با راهنمایی های «حسین منزوی » آغاز کرد. مجموعه شعر رتبهها، برگزیده شعر دانش آموزان کشور رتبه اول و دوم شعر عاشورایی دانش آموزان کشور رتبه اول کنگره شعر و قصه جوان کشور رتبه اول چند کنگره دیگر در مناطق مختلف کشور است.

 

کتاب های مرتبط
نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

راز نگین سرخ

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی