ورود

تهران شبیه هر شب دیگر سیاه بود

نویسنده: آرش شفاعی

مجموعه «تهران شبیه هرشب دیگر سیاه بود» دارای 50 قطعه شعر در قالب‌های غزل، سپید، نیمایی، ربایی و دوبیتی با مضامین عاشقانه، اجتماعی و مذهبی است. کتاب با غزل «درخت» و با این مطلع آغاز می‏شود: «برهنه قد کشیده در هجوم بادها درخت ببین چه کرده تازیانه‏های باد با درخت» «اتوبوس»، «پنجره»، «بندر»، «صدای مهربان مرگ»، از اشعار اجتماعی و «شکوفه»، «زن اسطوره‌ای» و «آن صبح سرد» از اشعار عاشقانه این مجموعه هستند. نام این مجموعه از مصراع اول غزلی با اسم «تهران» گرفته شده که غزلی اجتماعی و در ترسیم اوضاع و احوال پایتخت است. در غزلی دیگر با عنوان «حج» شاعر تجربه حسی خود را از این سفر معنوی سروده است. شفاعی غزلی دیگر را نیز در این مجموعه با عنوان «این سرخ منتشر» گنجانده است که آن را در سوگ شاعر شهید افغانستانی عبدالقهار عاصی سروده و آن را «به حنجره شهادت پسند» این شهید تقدیم کرده است. همچنین یکی از شعرهای این مجموعه در وصف حاج قربان سلیمانی نوازنده دوتار و خواننده موسیقی محلی شمال خراسان است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-304-506-964-978

تعداد صفحات 72

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

به فریاد از خدا پرسیدم آخر چیست فرجامم
زمین با پوزخندی گفت: خواهی رفت در کامم...
الا یاران دست‏آموز مشتی دانه شیرین
ندارد در زبان من حلاوت، تشنه دامم
از آن‏سو زنگ و رومم نسبت الحاد می‏بندند
که مست هرچه تبریزم، خراب هرچه بسطامم...
این چند بیت از غزلی با عنوان «صدای مهربان مرگ» است که آرش شفاعی شاعر شناخته شده خراسانی آن را در مجموعه «تهران شبیه هرشب دیگر سیاه بود» گنجانده است. زبان محکم و فخیم که طنطنه آن با درونمایه غزل مطابقت خوبی دارد، تناسبات لفظی و معنوی، اشارات تلمیحی زیبا، استفاده عالی از آرایه جاندارپنداری که بر اساس آن زمین به سخن می‏آید و با صراحت کلامی ترساننده فرجام آدمیان اعم از شاعر و مخاطب را بیان می‏کند و... از عواملی هستند که باعث شده‏اند این غزل برای همیشه در ذهن مخاطبی مثل من بماند.
این غزل نمونه‏ای از شیوه شاعری آرش شفاعی و نشان دهنده حال و هوای مجموعه شعر «تهران شبیه هرشب دیگر سیاه بود» است و خصایص ذکر شده، خصایص سبکی آرش است. زبان محکم و فخیم و البته صریح، اتکاء ستودنی بر مجموعه داشته‏های فرهنگ و ادبیات گذشته فارسی و تسلط بر آرایه‏های ادبی و استفاده به‏جا، متعادل و با حساب و کتاب از آنها از این خصایص است.

نویسنده

آرش شفاعی

زندگینامه سال 1354 در مشهد متولد و از دو سال پیش تاکنون ساکن تهران است. تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی مهندسی برق ادامه داده است. تقریباً از سال سوم دبیرستان آغاز به نوشتن کرده و تاکنون خبرنگار گروه ادب و هنر، خبرنگار سیاسی، معاون گروه اجتماعی و دبیر سرویس اجتماعی روزنامه قدس بوده است. علاوه بر روزنامه قدس با روزنامه اطلاعات، مجله شعر و حوزه هنری مشهد همکاریهایی داشته است. او تاکنون مقامهایی در جشنواره شعر دانش‌آموزی کسب کرده، علاوه بر این نفر اول جشنواره شعر حج (سال 82) و نفر اول مسابقه شعر عطر شهادت (سال 80) بوده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

عصرهای کریسکان

فرنگیس

مهناز فتاحی

راز نگین سرخ

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری