ورود

به داد ما برسید

نویسنده: احد گودرزیانی ، محمدمهدی بهداروند

نمای نزدیک:همیشه و در شرایط جنگی هر کشوری نامه‌های زیادی رد و بدل می‌شود. گاه برخی از این نامه‌ها به دلیل محتوا و اهمیتی که در زمان انتشار و یا نگاشتن خود دارند، نقش مهمی پیدا می‌کنند و به واسطه تاثیرگذاری‌شان در ذهن همه ماندگار می‌شوند. 26 سال پیش، هنگام وقوع جنگ تحمیلی در ایران هم یکی از این نامه‌ها توسط علی شمخانی، فرمانده وقت سپاه خوزستان نوشته‌شد. او در آن روزها در شرایطی قرار گرفت که ناچار شد نامه‌‌ای بنویسد و نسبت به نداشتن مهمات و نرسیدن آر پی جی و خمپاره اعتراض کند. شمخانی در این نامه، مسئولان را مورد خطاب داده و نوشته‌اش را با جمله «مسئولین، مسلمین، به داد ما برسید» آغاز کرده‌ است، اما این سئوال پیش می‌آید که چرا این نامه توانسته ماندگار شود؟ شمخانی این نامه را خطاب به شورای عالی دفاع وقت، با ریاست بنی‌صدر به رشته تحریر درآورده، بی‌کفایتی، کارشکنی و خیانت‌های او را به‌ نوعی مطرح کرده و موجب بروز اتفاقات بزرگی شده است. از مهم‌ترین دستاوردهای این نامه می‌توان به عزل ابوالحسن بنی صدر ـ نخستین رئیس جمهور ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ـ از فرماندهی کل قوا و رای مجلس شورای اسلامی به عدم کفایت سیاسی اشاره کرد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 978-964-506-374-8

تعداد صفحات 23

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای میانی:محمدمهدی بهداروند متولد 1342 اندیمشک و از فعالان سپاه پاسداران است که در تمام دوران جنگ و عملیات‌های مختلف حضور داشته است و از همین رهگذر، افتخار جانبازی را کسب کرده است. او علاوه بر دکترای جامعه‌شناسی، دکترای حوزه علمیه در قم سال 1383 را با پایان‌نامه بسترهای پذیرش قطع نامه 598 کسب کرده است. کتاب‌های متعدد او افتخارآفرین بوده و برخی از آنها کتاب سال جمهوری اسلامی و کتاب سال دفاع مقدس شده‌اند.

نمای دور: علی شمخانی سال۱۳۳۴ در اهواز به دنیا آمده است. او از فرماندهان جنگ ایران و عراق و از نیروهای سپاهی بود که بعدها به ارتش منتقل شد و فرماندهی نیروی دریایی ارتش را بر عهده گرفت. از جمله فعالیت‌های مهم او می‌توان به فرماندهی سپاه خوزستان در هشت سال جنگ، انتقال به نیروی دریایی ارتش با دریافت درجه دریاداری و فعالیت در جایگاه وزیر دفاع را نام برد.
آن‌روزها علی شمخانی فرمانده سپاه خوزستان بود. روزهایی که جنگ شروع شده بود و عراقی‌ها نقشه قشنگ ایران را می‌جویدند و جلو می‌آمدند، اما ناز شست بچه‌های جنوب که در جنگ تن با تانک آبدیده شده‌ بود، صفحه‌هایی دیگر از جنگ را ورق زد. خیلی‌ها از آن‌روزها حرف‌ها و نوشته‌ها دارند، اما نامه‌ای که علی شمخانی نوشت رنگ‌ و ‌بوی دیگری دارد. امروز 25 سال از نوشتن این نامه می‌گذرد. حیف بود علی شمخانی درباره این نامه‌ای که نوشته ‌است حرف نزند و نگوید چرا و چگونه این نامه را که سندی مهم است، نوشته‌.

از کتاب:مدتی بعد در تهران و در جلسه‌ای وقتی بنی‌صدر مرا دید گفت: این چه نامه‌ای بود؟ چه نوشتی؟ به‌شدت از نامه دلگیر بود و معلوم بود حال او را گرفته ‌است. اگر بخواهم اثری برای این نامه در مقابل بنی‌صدر بیان کنم باید بگویم بعد از رسیدن نامه به تهران تحولات عجیبی رخ داد. مثل اینکه بنی‌صدر عزل شد و از کشور فرار کرد. تغییرات جدی داده‌ شد، صحنه نبرد عوض شد و دشمن هم متوجه این تغییر نگرش شد.صفحه 19

از همین قلم:جاده‌های سربی (سوره‏ مهر) گمشده من (سوره ‏مهر) ایستگاه آسمان (کتاب فردا) بسترهای پذیرش قطعنامه 598 (دانشگاه قم) پرواز آخر (صبح میثاق) و اما جنگ (هدی) انقلاب اسلامی، آمریکا و جنگ تحمیلی (دانشگاه قم) دموکراسی و لایت فقیه (صبح میثاق) و ....

نویسنده

احد گودرزیانی

زندگینامه در سال 1348 در تهران متولد شد، تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی در رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه داده و روزنامه‌نگاری را نیز در مرکز گسترش آموزش رسانه‌ها فراگرفته است. از نوزده‌سالگی به‌عنوان نویسنده و خبرنگار با روزنامه‌ها و مجلات گوناگون همکاری داشته است. وی از سال 1372 به‌عنوان پژوهشگر و نویسنده در حوزه هنری مشغول به کار بوده و همچنین از سال 1375 مدیریت داخلی دوهفته‌نامه کمان را نیز به‌عهده داشته است و علاوه بر حوزه هنری همکاریهایی را نیز با دفتر ادبیات و هنر مقاومت و انتشارات سپاه پاسداران داشته است. وی در دومین و سومین همایش تجلیل از خبرنگاران و نویسندگان دفاع مقدس (اسفند 78 و اردیبهشت 80) برای آثارش در دوهفته‌نامه کمان به‌عنوان نویسنده و خبرنگار نمونه برگزیده شد.

نویسنده

محمدمهدی بهداروند

زندگینامه

حجت‌الاسلام دکتر محمد مهدی بهداروند متولد 1342 در اندیمشک، نویسنده و راوی دفاع مقدس و برگزیده هفتمین دوره جایزه ادبی «جلال آل‌احمد» است.

 

کتاب های مرتبط
یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

فرنگیس

مهناز فتاحی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

چراغ های روشن شهر

آن بیست و سه نفر

اردوگاه اطفال

ضربت متقابل