ورود

بادهای برفی

نویسنده: محمدنبی ابراهیمی

سروان عراقی؛ احمد غانم الربیعی، در این کتاب روایات خود را از دوران تحصیل در دانشکده نظامی آغاز می‌کند. او از ظلم‌هایی که در این دانشکده بر دانشجویان می‌شد،خبر می‌دهد و ازدانشجویانی‌که با علاقه به این دانشکده وارد شده بودند و بی‌اعتقادی آن‌ها به ارزش‌ها و فضیلت‌های نظامی سخن می‌گوید. خاطرات او حاکی از این موضوع است که نیروهای عراق با هم‌وطنان خود نیز رفتاری ناشایست داشتند. در بخش‌های مختلف این کتاب، داستان‌هایی ازسر به نیست شدن مخالفان‌رژیم بعثی عراق روایت می‌شود. این کتاب در فصل‌های مختلف به خاطرات احمد غانم پیش از جنگ، ماموریت ویژه وی در لشگر سوم، حمله به شهر مهران، خرمشهر و پرده برداشتن از جنایات و کشتن نوزادان در این شهر می‌پردازد و در نهایت با پناهنده شدن احمد غانم به عربستان و ایران پرونده این کتاب بسته می‌شود؛ پرونده‌ای که در صفحات خود بیش از هر چیزی به افشاگری می‌پردازد و سعی می‌کند خلق و خوی حیوانی و ناشایست سردمداران عراق در جنگ با کشورمان را بیان کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-341-506-964-978

تعداد صفحات 104

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای میانی: احمد غانم الربیعی سروان عراقی پناهنده شده به ایران است که خاطرات خود را در قالب این کتاب منتشر کرده است. در خاطرات الربیعی، بی‌اعتقادی به ارزش‌ها و فضیلت‌های نظامی و رفتارهای ناشایست با هموطنان خود مشهود است و در بخش‌های مختلف کتاب، داستانهایی از سر به نیست شدن مخالفان رژیم بعث عراق روایت می‌شود. او سعی میکند نشان دهد که عراقی‌ها به جایی رسیده بودند که به هیچ‌چیز و هیچ‌کس رحم نمی‌کرده‌اند.

نمای دور:امروز آثاری از افسران عراقی در کشورهای دیگر به خصوص ایران منتشر می‌شود. این کتاب‌ها بیانگر آن است که عراقی‌ها مانند آلمان‌ها صاحب ادبیات ضدجنگ هستند؛ زیرا هم متجاوز بوده‌اند و هم مغلوب. آلمان خاکستر شده هیچ هدف ارزشمندی را در دو جنگ جهانی دنبال نمی‌کرد. به همین خاطر متجاوز شکست‌خورده نمی‌تواند ادبیات مقاومت خلق کند. ادبیات جنگ اساساً سیاسی و افشاگرانه است. یکی از اصلی‌ترین هدف نویسندگان این گونه‌ادبی مقابله و افشای تفکر سیاسی حاکمان خود است؛ تفکری که از آن بوی باروت و کشورگشایی به مشام می‌رسد. اعتراض ادبی نظامیان عراق که سخت گزنده است، حکایت از تجاوزی دارد که نویسندگان یا اعتقادی به برافروخته‌شدن شعله‌های این جنگ نداشتند و یا در نیمه راه دست حزب بعث برای آنان رو شده‌است. شباهت فراوانی میان جنگ نازی‌ها و بعثی‌ها وجود دارد، هر دو کشور از آرمان‌ها و مرام‌نامه‌های دو حزب نژادپرست دنباله‌روی می‌کنند و حزب خود را نژاد برتر می‌دانند.
از کتاب:سرهنگ می‌خندد و می‌گوید: «زبان درازی نکن. اینها همه شعار و برای فریب مردم است. حزب ما به هیچ کس رحم نمی‌کند. اگر دوست داری این مسئله برایت ثابت شود، ببین من چه می‌کنم.» آنگاه کودک شیرخوار را می‌گیرد و با قدرت به زمین می‌کوبد. کودک به زمین می‌افتد و در دم جان می‌سپارد. سرباز عدنان با دیدن چنین صحنه‌ای پاهایش سست می‌شود و بر زمین می‌افتد. از آن روز برای عدنان معلوم می‌شود که حقیقت شعارهای حزب بعث چیست.صفحه 72

از همین قلم:شیعه و حکومت در عراق ۱۹۱۴ـ۱۹۹۰ (سوره‏ مهر) تاریخ حرکت اسلامی در عراق: ریشه‌های فکری و وقایع تاریخی آن (۱۹۲۴ـ۱۹۰۰) (سوره‏ مهر) شبیه صدام (سوره‏ مهر) جنایتهای ما در خرمشهر (سوره‏ مهر) آتش و خون در خرمشهر (سوره‏ مهر) گردان گمشده (سوره ‏مهر)

 

نویسنده

محمدنبی ابراهیمی

 مولف و برگرداننده کتابهایی چون «شبیه صدام»، «جنایت‌های ما در خرمشهر» و ...

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
ضربت متقابل

فرنگیس

مهناز فتاحی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

لشکر خوبان

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

چراغ های روشن شهر