ورود

خاطرات مرضیه حدیدچى

نویسنده : محسن کاظمی
طراح جلد، تصویرگر : -

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-725-471-964-978

تعداد صفحات 342

نوبت چاپ هفدهم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای نزدیک:نقش و تاثیر زنان در جریان پیروزی انقلاب اسلامی از آن دست موضوعاتی است که شاید بیش از هر مقوله دیگری در معرض سوءبرداشت و بدفهمی واقع شده است. این بی‌تردید به سبب فقر آثار پژوهشی مستند و معتبر در این زمینه است که موجب می‌شود هر کسی از ظنّ خود یار آن شده و رای و نظر شخصی خودش را به عنوان واقعیت محرز و قطعی تاریخ اظهار کند. این آفت حتی در چند ساله اخیر نیز که کمابیش آثار پژوهشی ارزشمندی درباره میزان نقش‌آفرینی و حضور زنان در وقایع تاریخی بزرگی چون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شده است، از میان نرفته و هنوز هم شاهد ابراز دیدگاه‌های غیرعلمی و نامستند کسانی در این خصوص هستیم که گاه دامنه اختلاف آن‌ها از انکار تا احراز صد در صد در نوسان و تغییر است و این روشن‌ترین گواه بر کمبود آثار پژوهشی روشنگر در این حوزه تلقی می‌شود.
انتشار کتاب خاطرات مرضیه حدیدچی (دباغ) از جمله آثار پژوهشی کم‌شمار و ارزشمندی است که به تنهایی بخش گسترده‌ای از کمبودهای پژوهشی این زمینه را مرتفع می‌کند و تصویر کاملا جدید و مبتنی بر منابع تاریخی قابل اعتماد و صحیحی از جغرافیای حضور و میزان نقش‌آفرینی زنان در حوادث تاریخی بزرگ به دست می دهد.
محسن کاظمی در این کتاب، با بهره‌برداری از تجربیات علمی-تحقیقی گذشته خودش در عرصه خلق و انتشار آثاری در حوزه تاریخ شفاهی، به واکاوی در خاطرات زندگی و مبارزه یکی از سرآمدترین زنان انقلابی کشور دست می‌یازد. او با رویکردی علمی و عاری از هرگونه اغراق و اغماض به گفت‌وگو با حدیدچی می‌پردازد و از این رهگذر موفق به ارائه شیوه‌ای نو در حوزه تاریخ شفاهی می‌شود که مطالعه آن می‌تواند به عنوان یک الگوی تحقیقی کارآمد و موفق مورد استفاده سایر پژوهشگران قرار بگیرد.
اما شاید عمده‌ترین ویژگی این اثر که موجب تمایز آن از سایر کتاب‌های مشابه آن می‌شود این باشد که «خاطرات مرضیه حدیدچی (دباغ)» در چشم‌اندازی قرار می‌گیرد که مخاطبان می‌توانند در آیینه خاطرات ‏این بانوى مبارز، سیمایی جامع از کلیه زنان حاضر در عرصه مبارزه برای انقلاب و دفاع از میهن در مبارزه با دشمنان را مشاهده کنند.

نمای دور:مرضیه حدیدچی (دباغ) یکی از شاخص‌ترین چهره‌های انقلابی است که می‌توان از او به عنوان نمونه کامل زنان پرورش یافته در مکتب تشیع و نهضت اسلامی نام برد. وی که در سال 1340 قدم در عرصه مبارزه با رژیم شاه گذاشت، به واسطه تحصیلات حوزوی و آشنایی مستقیمی که با شهیدآیت‌الله سعیدی داشت، خیلی زود به جمع مبارزان پیرو خط امام خمینی (ره) پیوست و با مقاومت کم‌نظیری که طیّ دو بار گرفتار شدن در زندان‌های رژیم پهلوی از خودش نشان داد، نامش بر سر زبان‌ها افتاد. از آن پس با مهاجرت از کشور (سال 1353) و گسترش بخشیدن به دامنه مبارزاتش نقش موثری در جریان پیروزی انقلاب ایفا کرد.
حدیدچی پس از هجرت امام به پاریس در سال 1357 به خیل یاران ایشان پیوست و در کنار امام (ره) و همراهان‌شان به کشور بازگشت. سپس در مشاغل مختلفی از جمله فرماندهی سپاه همدان و سه دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی منشاء خدمات گسترده‌ای به انقلاب شد.
از کتاب:در آخرین روزهای خرداد 1356 خبر رسید دکترعلی شریعتی، استاد دانشگاه و خطیب معروف حسینیه ارشاد در لندن و بر اثر سکته قلبی درگذشته است. خبر کمی مبهم و تاثر برانگیز بود. او به عنوان نیرویی که توانسته بود با سخنرانی‌ها و خطبه‌های آتشین و جذاب جوانان و دانشجویان زیادی را به سوی مبارزه و مخالفت با رژیم جذب کند و اندیشه مذهبی‌ و اسلامی‌شان را بیدار کند، فردی درخور تحسین بود و خلاء‌اش از این حیث ملموس بود. صفحه 134

 

نویسنده

محسن کاظمی

محسن کاظمی
متولد ١٣٤٨، نویسنده و پژوهش‌گر تاریخ معاصر ایران
کتاب های نویسنده
نقاشی قهوه خانه
یادداشت های سفر شهید صیاد شیرازی
سال های بی قرار
خاطرات مرضیه حدیدچى
خاطرات عزت‌ شاهی
نوشتم تا بماند (یادداشت‌های روزانه جنگ آیت‌الله جمی )
خاطرات احمد احمد
شب های بی مهتاب

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
فلسفه تمدن نوین اسلامی

روز خدا - تسخیر لانه جاسوسی

صندوق گنج (مجموعه شکرستان)

جواد رهنما

جلوه های دراماتیک قرآن کریم

پروانه در چراغانی

مرجان فولادوند

دلاور مرد سیستان

سارا عرفانی

جنبش دانشجوئی تبریز

چگونه شاعر شویم

بودن در نبودن

مصطفی محدثی خراسانی

کتاب های پیشنهادی ما
آسمان مال من بود

ساسان ناطق

تهران شبیه هر شب دیگر سیاه بود

آرش شفاعی

نغمه رود

سید محمدتقی حسینی

آشیانه در مه - پالتویی

امیر حسین فردی

طوطی نامه - قصه های شیرین ایرانی 16

زهرا حیدری

آن سوی مه (پالتویی)

داریوش عابدی

روش تحقیق در منطق زیبایی و انسان‌شناسی

مهرداد اوستا به کوشش بهروز ایمانی

دشمن به زانو در آمد

عبدالله متولی

مثل همیشه ای کاش

عزت الله الوندی

هنر اسلامی

روبرت ایروین / رویا آزادفر

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
گزیده شعر جنگ و دفاع مقدس

حسن حسینى

بهاءالدین محلاتی

محمدجواد مرادی نیا

بازیابی یک واقعه

علیرضا کمری

راهنمای موضوعی کتاب ده گفتار

سعید سرمدی

از گدار تختی تا رمادیه

آسیه خاک نژاد

مشق آسمان

مریم زندی

آشنایی با فلسفه هنر

دکتر حسن بلخاری قهی

شیعه و حکومت در عراق

حسن العلوى / مترجم : محمدنبى ابراهیمى

در کوچه های خرمشهر

مریم شانکی

ارتباطات اجتماعی جدید در اینستاگرام

الیزا سرافینلی - مجید سلیمانی سرافینلی