ورود

روز شمار 15 خرداد - جلد دوم

نویسنده: احد گودرزیانی
اتمام موجودی انبار

مجلد حاضر از مجموعه «روزشمار 15 خرداد» -همچنان‌که سایر مجلدات آن نیز- در یک کلام تلاشی است در جهت طی‌ کردن فاصله میان این دو حافظه عمومی و خاص که کار گردآوری و تدوین آن از نخستین روزهای سال 1376 آغاز شده و منابع موجود به همت اعضای واحد تدوین تاریخ دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه‏هنری در قالب «طرح تحقیقاتی 15 خرداد 1342» یادداشت‌برداری شده و در اختیار احد گودرزیانی قرار گرفته است. مؤلف در این مجلد به بازخوانی وقایع تاریخی تابستان سال 1340 می‌پردازد و در روزشمار هر روز که با عنوان‌های خبرهای همان روز آغاز می‌شود، متن خبرها و شرح وقایع آن روز را نیز درج کرده و در پی‌نوشت هر متن نشانی منابع خبری را به صورت کامل می‌آورد. از این جهت جلد حاضر در امتداد مسیر مجلد پیشین مجموعه، در مسیری از روزهای تاریخ ایران قدم بر می‌دارد که در نهایت به 15 خرداد 1342 خواهد رسید.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-083-175-600-978

تعداد صفحات 450

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

15 خرداد 1342 یک روز تاریخی فراموش‌ناشدنی در نهضت اسلامی مردم ایران است که موجد اصلی پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 تلقی می‌شود. در حافظه عمومی مردم ما این مناسبت عمدتا با چند شاخصه کلی و اساسی شناخته می‌شود؛ شاخصه‌های مهمی چون  سخنرانی تاریخی امام خمینی (ره)، دستگیری ایشان، شهادت گروهی از طرفداران امام‌(ره) و همین! جالب است که جست‌وجوی دقیق در حافظه خاص این واقعه نیز در نهایت به همین چند ویژگی می‌رسد با این تفاوت که نتایج حاصله از چنین کندوکاوی بر خلاف داده‌های حافظه عمومی که معمولا عمر کوتاهی دارند، حاصلی ماندگار داشته و همین ویژگی موجب می‌شود که نقش واقعه در مرور زمان نیز همچنان تازه و قابل اعتبار باقی بماند. مجلد حاضر از مجموعه «روزشمار 15 خرداد» -همچنان‌که سایر مجلدات آن نیز- در یک کلام تلاشی است در جهت طی‌ کردن فاصله میان این دو حافظه عمومی و خاص که کار گردآوری و تدوین آن از نخستین روزهای سال 1376 آغاز شده و منابع موجود به همت اعضای واحد تدوین تاریخ دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه‏هنری در قالب «طرح تحقیقاتی 15 خرداد 1342» یادداشت‌برداری شده و در اختیار احد گودرزیانی قرار گرفته است. مؤلف در این مجلد به بازخوانی وقایع تاریخی تابستان سال 1340 می‌پردازد و در روزشمار هر روز که با عنوان‌های خبرهای همان روز آغاز می‌شود، متن خبرها و شرح وقایع آن روز را نیز درج کرده و در پی‌نوشت هر متن نشانی منابع خبری را به صورت کامل می‌آورد. از این جهت جلد حاضر در امتداد مسیر مجلد پیشین مجموعه، در  مسیری از روزهای تاریخ ایران قدم بر می‌دارد که در نهایت به 15 خرداد 1342 خواهد رسید. این رویکرد پژوهشی مستند از جمله متدهای شناخته‌شده و رایجی است که به جهت صحت و اعتبار آن (به ویژه از این حیث که کاملاً عاری از هرگونه جهت‌گیری خاص پژوهشگر پیش رفته و شکل می‌گیرد) نزد مورخان و مخاطبان جایگاه ویژه‌ای دارد و شاید بتوان اقبال گسترده مخاطبان به این اثر و توفیقی  را که تاکنون در جلب توجه منتقدان و مخاطبان خاص داشته است،  ناشی از همین ویژگی آن دانست.

نویسنده

احد گودرزیانی

زندگینامه در سال 1348 در تهران متولد شد، تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی در رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه داده و روزنامه‌نگاری را نیز در مرکز گسترش آموزش رسانه‌ها فراگرفته است. از نوزده‌سالگی به‌عنوان نویسنده و خبرنگار با روزنامه‌ها و مجلات گوناگون همکاری داشته است. وی از سال 1372 به‌عنوان پژوهشگر و نویسنده در حوزه هنری مشغول به کار بوده و همچنین از سال 1375 مدیریت داخلی دوهفته‌نامه کمان را نیز به‌عهده داشته است و علاوه بر حوزه هنری همکاریهایی را نیز با دفتر ادبیات و هنر مقاومت و انتشارات سپاه پاسداران داشته است. وی در دومین و سومین همایش تجلیل از خبرنگاران و نویسندگان دفاع مقدس (اسفند 78 و اردیبهشت 80) برای آثارش در دوهفته‌نامه کمان به‌عنوان نویسنده و خبرنگار نمونه برگزیده شد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط