ورود

از متد ارف تا چهارگاه - جلد دوم

نویسنده : مهدی آذرسینا
طراح جلد، تصویرگر : -

جلد دوم مجموعه آموزش موسیقی به کودکان از طریق متد اُرف که در کنار سادگی و روانی ملودی‌ها برای فهم کودکان از ملودی‌های ناب ایرانی نیز بهره برده است. شیوه‌ای که در کتاب آمده قابل استفاده برای سازها و دستگاه‌های موسیقی ایرانی و موسیقی‌های محلی همراه با شعرهای کودکانه است. تا جایی که می‏توان از تار، سه تار، تنبک و حتی ساز زهی آرشه ای مثل کمانچه هم برای آموزش استفاده کرد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 964-506-199-7

تعداد صفحات 685

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب حاضر، مجموعه آموزشی موسیقی به کودکان از طریق متد ارف است که آن را مهدی آذرسینا استاد کمانچه‌نوازی و آهنگسازی موسیقی اصیل ایران نوشته است. استاد رشتة تخصصی آموزش موسیقی و تعلیم و تربیت را در رشتة موسیقی دانشکدة هنرهای زیبا بر پایه «متد ا‌ُرف» زیر نظر دکتر سعید خدیری گذرانده و سالها آموزش موسیقی به کودکان را با استفاده از متد ا‌ُرف عهده‌دار بوده است. کارل ا‌ُرفCarl Orff موسیقیدان و آهنگساز بزرگی است اما بیشتر شهرت او برای کاری است که در زمینه آموزش موسیقی کودکان انجام داده است. روش او نهضتی در آموزش موسیقی به حساب می‌آید و فضای آموزشی بسیاری را تحت تأثیر قرار داده است. ا‌ُرف متولد 1895 آلمانی است. وی در متد کاری‌اش که به عنوان متد ا‌ُرف معروف است به عناصری مانند فن بیان،‌ ریتم، حرکت و آواز توجه داده است. این متد به صورت تجربی و بر اساس روند کار،‌ گسترش تواناییهای ذهنی و جسمی کودکان را مورد نظر دارد که کودکان با استفاده از سازهای بسیار ساده از نظر ساختمان و نواخته شدن، پرورش می‌یابد. هر کودک در خلق موسیقی‌ای که اجرا می‌کند، سهم دارد و از این طریق با ایجاد محیطی پر جنب و جوش، پر از حرکت و آواز،‌ کودکان رؤیاها و تخیلات خود را در ساختن ملودیها کشف می‌کنند و گسترش می‌دهند. آنان مسیرهای بداهه‌نوازی را که اوج موسیقی است تجربه می‌کنند. ملودیهای موسیقی ا‌ُرف برداشتی است از صداهای موجود در طبیعت و قطعات ساده‌ای که با استفاده از تکرار جملات شکل می‌گیرد. ملودیهای سازی و آوازی پنتاتنیک، کلام و آواز و استفاده از استیناتو، مبنای موسیقی در متد آموزشی ا‌ُرف است. آذرسینا در این کتاب ضمن حفظ هویت موسیقی اصیل ایرانی و ابقای فضای موسیقی ملی، «از متد ا‌ُرف تا چهارگاه» را تألیف کرده است تا با مجموع این تجربه‌ها، راهی فراروی متخصصان آموزش موسیقی کودکان و علاقمندان به این موضوع به وجود بیاید و شیوة مدون و مستحکمی برای آموزش درست موسیقی کودکان ایرانی فراهم شود.

نویسنده

مهدی آذرسینا

زندگینامه

وی در سال ١٣٢٣ در زنجان متولد شد. اوایل دورة دبیرستان نوازندگی ویولن را شروع کرد. بعد از اتمام دبیرستان به تهران آمد و در کلاسهای آزاد هنرستان موسیقی ملی شاگرد کلاس "رحمت اله بدیعی" شد. از دانشکدة هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشتة موسیقی فارغ التحصیل شد. موسیقی ردیف دستگاهی را در محضر "داریوش صفوت"و"نورعلی برومند" فرا گرفت. نوازندگی کمانچه را نزد بهاری در دانشگاه آغاز کرد. از چهار رشتة تخصصی موسیقی، رشتة" آموزش موسیقی"را برگزید و متد ارف را به طور عملی نزد دکتر سعید خدیری آموخت.

او مربی کلاسهای موسیقی کانون پرورش کودکان و نوجوانان در دورة دانشجوئی و تعلیم موسیقی با متد ارف بود. موسس و مدیر کارگاه موسیقی کودکان ونوجوانان تبریز از سال 1353 تا 1359 و مربیگری کلاسهای ارف کارگاه و کلاس کمانچه و مدرس نوازندگی کمانچه و ویولن در مرکز حفظ و اشاعة موسیقی تبریز نیز بوده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
آنجا که خانه‌ام نیست

حکمت هنر هند

دکتر حسن بلخاری قهی

برادر انگلستان

علیرضا قزوه

نذری پرپرک

کلر ژوبرت

ردیف عالی استاد علی اکبر خان شهنازی

علی اکبر شهنازی

مناسبات لژ بیداری ایران و کانو‌ن‌های قدرت در عصر مشروطیت

درخت بلوط

محرمانه

سرگرد احمد عرفان القیسی مترجم محمدحسن مقیسه

کتاب گویای وقتی مهتاب گم شد گویندگی مهرداد عشقیان

هر گلابی یک چراغ

کمال شفیعی

کتاب های پیشنهادی ما
گچ پژ

محسن رضوانی

شوراب و هشو (مجموعه عروسک ها از بهشت می آیند)

شهرام کرمی

مگر ما چند نفر بودیم

حجت شاه محمدی

شعله در شمعدانی

اسماعیل سکاک

چگونه نویسنده شویم

اسماعیل امینی

خواب کلاغ (مجموعه هاپول و گرگ و گله)

افسانه شعبان نژاد

مردی برای همیشه

شهرام کرمی

دلاویز تر از سبز

علی مؤذنی

نیمکت‏ هاى سوخته - جلد دوم

جعفر کاظمى

ویز ویز تره

طاهره ایبد

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
چیدال می دنی ؟

سیدمحمد صاحبی

آشنایی با صنایع صحنه

دانیل‌ای. یونیزی، ترجمه: رضا مهدی‌زاده و امیر هاشمی‌مهر

جاده جنگ جلد دوازدهم

منصور انوری

نظریه فیلم

نویسنده: رابرت استم / به کوشش: احسان نوروزی

بهار کوچولو

نسیم ارجمند

مثل رود پرخروش

بهمن پگاه راد

کتاب خوردنی

سعیده موسوی زاده

کودک و توفان

حسین فتاحی

تشنه دیدار

رضا رهگذر

در دلم جز غزل نمی‌گنجد

دکتر رضا اشرف‌زاده