ورود

کنار رود خی‍ن

نویسنده: اشرف السادات مساوات

نمای نزدیک:کتاب «کنار رود خین» یاداشت‌های روزانه اشرف‌‌السادات مساوات (سیستانی) است که با بیانی گیرا و آکنده از احساس مادرانه خاطرات سال‌ها دوری از فرزندش مهرداد سیستانی را در جهان کلمات می‌نشاند. این یادداشت‌های کوتاه که در یک تقویم سررسید با جلد آبی‌رنگ نوشته شده قصه دور و دراز مادری است که به دنبال گمشده خود مهرداد مثل آب در تن خاک جاری می‌شود . جستجوی مادر هجر کشیده و داغ دیده بعد از 8 سال و 4 ماه و 16 روز که از شهادت مهرداد می‌‌گذرد و به جمع شهدای عملیات بیت‌المقدس می‌پیوندد، به پایان می‌‌رسد. رود خین هم نام این کتاب است و هم بستر مهرداد شهید، نوجوان شانزده ساله‌ای با پیراهن بسیجی و تیرهایی بر پیشانی که هشت سال بر این بستر سرد آرام خفته بود. راوی در این کتاب، یاد آن روزهای جنگ و دوری از فرزندش را پیش چشممان به نمایش می‌گذارد؛ روزهای سخت انتظار مادری که در یک روز لباس بسیجی به تن فرزندش می‌کند و او را در سن و سالی که باید به مدرسه می‌رفت به مدرسه جنگ می‌فرستد. وی همچنین صبر و بردباری را کلمه قشنگی می‌داند که زیبایی را در درون خودش نهفته است و تا انسان در معرض امتحان الهی قرار نگیرد، نمی‌تواند زیبایی‌اش را درک کند. پایان‌بخش کتاب «کنار رود خین» تصاویری از شانزده سالگی مهرداد، جبهه جنگ و بدرقه این شهید سرافراز برای مراسم خاکسپاری است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-750-471-964-978

تعداد صفحات 118

نوبت چاپ دهم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

نمای میانی: مهرداد سیستانی 17 اسفند 1344 به دنیا آمد. مادرش می‌گوید زمانی که امام به ایران تشریف آوردند سیزده ساله بود و موقعی که رفت، سال سوم رشته ریاضی. زندگی این شهید در کتاب «کنار رود خین» از روز جمعه اول اسفند1360 تا روز جمعه 20 مهر 1369 از زبان مادرش روایت شده و سال‌های رفتن به جبهه جنگ و چشم‌انتظاری مادر برای دیدار فرزند گمشده‌اش به تصویر کشیده می‌شود.

نمای دور:علی‌الله سلیمی: شگردی که راوی در این یادداشت روزانه به کار برده، بسیار ماهرانه است. او بالای یادداشت، تاریخ زمان حال را می‌‌نویسد و در چند سطر اول زمان حال را توضیح می‌دهد. راوی این یادداشت‌ها با این ترفند حوادث گذشته را در یادداشت‌های روزانه خود که به زمان حال تعلق دارند، بازگو می‌کند. محوری که باعث کشش مجموعه یادداشت‌های کتاب شده، جستجو برای یافتن مهرداد از سوی مادر است. این کشش روایی تا صفحه 60 کتاب ادامه می‌‌یابد و در این صفحه خبر شهادت مهرداد می‌رسد. راوی همچنان بر ثبت یادداشت‌های روزانه خود اصرار می‌‌ورزد که در نهایت مخاطب هم برای پی بردن به این اصرار، آن‌ها را پیگیری می‌کند. یادداشت‌های بعدی کتاب فعالیت‌های روزانه راوی را بازتاب می‌دهد. او چند بار همراه خانواده‌های شهدا به مناطق جنگی جنوب در قالب اردو عزیمت می‌‌کند و هر بار به محل شهادت فرزندش (مهرداد) کنار رود خین می‌‌رود.
از کتاب:به بررسی جسد می‌پردازم. اول جمجمه‌اش. می‌بینم هشت سال قبل، محمود احمدخو می‌گفت که او به صورت افتاده بود. حدس می‌زنم که باید به پیشانی‌اش خورده باشد. حالا بعد از هشت سال، داخل استخوان‌های او سه فشنگ است. یکی را برمی‌دارم و داخل سوراخی که در استخوان‌ پیشانی‌اش ایجاده شده، می‌گذارم. تا نیمه فرو می‌رود. استخوان‌ها را دانه دانه می‌شمارم. قلم یکی از پاهایش نیست! در مقابل عظمت خدا سر فرود می‌آورم. یادم می‌آید که به مهرداد می‌گفتم: «می‌خواهم با لباس سپاه شهید شوی.» صفحه 114

 

نویسنده

اشرف السادات مساوات

زندگینامه

کتاب «کنار رود خین» یاداشت‌های روزانه اشرف‌‌السادات مساوات (سیستانی) است که با بیانی گیرا و آکنده از احساس مادرانه خاطرات سال‌ها دوری از فرزندش مهرداد سیستانی را در جهان کلمات می‌نشاند. این یادداشت‌های کوتاه که در یک تقویم سررسید با جلد آبی‌رنگ نوشته شده قصه دور و دراز مادری است که به دنبال گمشده خود مهرداد مثل آب در تن خاک جاری می‌شود . جستجوی مادر هجر کشیده و داغ دیده بعد از 8 سال و 4 ماه و 16 روز که از شهادت مهرداد می‌‌گذرد و به جمع شهدای عملیات بیت‌المقدس می‌پیوندد، به پایان می‌‌رسد.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
لشکر خوبان

اردوگاه اطفال

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

کالک های خاکی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی