شمیمی از گلزار معرفت

کتاب حاضر آمیزه ای از شعر و نثر است. موضوعات بخش های مختلف این نوشتار به عرفان و تصوف و چگونگی ظهور و پیدایش آن، راه های کسب شناخت، دیدگاه اهل معرفت درباره ی عقل، شروط طی طریق معرفت الی الله، معانی نف..ادامه
 • قیمت: 9,000 تومان
  + -

توضیحات و مشخصات

کتاب حاضر آمیزه ای از شعر و نثر است. موضوعات بخش های مختلف این نوشتار به عرفان و تصوف و چگونگی ظهور و پیدایش آن، راه های کسب شناخت، دیدگاه اهل معرفت درباره ی عقل، شروط طی طریق معرفت الی الله، معانی نفس و چگونگی حذر از پیروی آن، طریق عشق و نظایر آن اختصاص یافته ضمن آن که از سخنان شاعران و نویسندگان و اهل معرفت در ضمن نوشتار بهره گرفته شده است.

کتاب حاضر، اختلاط و آمیزه‌ای است از شعر و نثر که از سخنان ارباب معرفت انتخاب شده؛ برای اهل ذوق و دوستداران عرفان که در 157 صفحه و 21 عنوان دربارة شعر، عرفان، تصوف، عقل، معرفت، سیر و سلوک آورده شده است. جذبه در «برقی از منزل لیلی که به جای پیشگفتار آمده است دربارة مجموعه حاضر آورده است: پس از ترجمة کتاب «مشارق‌الانوار‌» جای داشت که مطالبی در تفسیر و تبیین آن می‌نوشتم و یا در مقوله مربوط به این مسایل مقتضی نگارشی صورت می‌دادم؛ لذا با عدم صلاحیت و قلت بضاعت، این تقاضای درونی و بیرونی را جامة عمل پوشاندم که اکنون به عنوان شمیمی از گلزار معرفت پیش روی شماست. در پرده اسرار بحث است در حوزه عرفان و معرفت و پیشینه آن در ایران اسلامی که جذبه سرچشمه آن را ایران اسلامی می‌داند و عرفان را زادة سیر و سلوک ایرانیان بزرگ. وی برای این مدعا نثر و نظمی عرفانی را از پیر هرات، مولانا، حافظ، شیخ جام و محمود شبستری مثال می‌آورد و به لطیفه‌های نهانی از آن بزرگان می‌پردازد: اهل کام و ناز را در کوی رندان راه نیست/ رهروی باید، جهانسوزی، نه خامی بی‌غمی.‌» وی در لطیفه‌های نهانی، پس از تعریف از عرفان و تصوف، ظهور و پیدایش آن، به ریشه‌های تصوف و عرفان می‌پردازد و آن را پله‌پله تا ملاقات خدا می‌داند. از مقامات تبتل تا فنا/ پله‌پله تا ملاقات خدا‌» وی راه یافتن به این وادی را در سیر و سلوک می‌داند که ارباب معرفت در دشواری و صعوبت این وادی خونریز و نفس‌گیر را پیموده‌اند. «قطع این مرحله بی‌همرهی خضر مکن/ ظلمات است بترس از خطر گمراهی‌» اگر این موهبت، سالک را حاصل گردد در عالم سعادت است و نعمتی برتر از آن نیست! وی سپس از راه‌جویی در کمال به حرفی از هزاران می‌پردازد و به ظهور و پیدایش تصوف و عرفان و وجه تسمیه صوفی سخن می‌داند و می‌گوید از سخن بزرگان که «جان‌پرور است قصه ارباب معرفت/ رمزی برو بپرس و حدیثی بیا بگو‌» جذبه در حرفی از هزاران به ریشه‌های تصوف و عرفان در نزد ادیان کهن چون هندی و بودایی، ایرانیان کهن و اهل کتاب، یهود و مسیحیت می‌پردازد و آراء نوافلاطونیان را بررسی می‌کند، سپس پل می‌زند به عرفان اسلامی و با شعری از خواجه حافظ شیرازی و سخنی از عین‌القضات این بحث را آغاز می‌کند «کرشمه تو شرابی به عاشقان پیمود/ که علم، بی‌‌خبر افتاد و عقل بی‌حس شد‌» «آفتاب الله نورالسمات و الارض، بی‌آیینه جمال محمد رسول‌الله دیدن، دیده را بسوزاند به واسطه آیینه، حقیقت، معرفت، عشق، فقر، غنا، فنا سخن می‌گوید و با سخنان بزرگان، آنان را کمال می‌بخشد و در پایان در حریم وصال از ابوسعید ابوالخیر دربارة زندگی حقیقی سخن را پایان می‌برد و فصل کتاب را به زیبایی می‌بندد. «هرکس به نفسی زنده است، به مرگ بمیرد و هر که به اخلاص و صدق زنده است هرگز نمیرد؛ از سرایی به سرایی دیگر نقل کند.

مشخصات

 • شابک:

  9786001751196

 • قطع:

  رقعی

 • تعداد صفحه:

  127

 • نویسنده:

  محمود شاهرخی،

پدیدآورندگان

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد