ورود

هم‌ صدا با حلق اسماعیل

نویسنده: سید حسن حسینی

کتاب حاضر، مجموعه‌ای از سروده‌های مرحوم سید حسن حسینی شاعر و نویسندة متعهد است که در 156 صفحه و سه فصل گرد آمده است. شعرهای مجموعه در قالب های: غزل، رباعی، مثنوی و سپید اند...

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-209-506-964-978

تعداد صفحات 160

نوبت چاپ ششم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

کتاب حاضر، مجموعه‌ای از سروده‌های مرحوم سید حسن حسینی شاعر و نویسندة متعهد است که در سه فصل گرد آمده است. شعرهای مجموعه در قالبهای: غزل، رباعی، مثنوی و سپیداند که گزیده‌ای از سروده‌های قبل از انقلاب و پس از انقلاب را شامل می‌شود. فصل اول کتاب که تحت عنوان سروده‌های سحرزاد آورده شده به گزیده‌ای از سروده‌های پس از انقلاب اختصاص دارد. بهاریه نخستین غزل حسینی است که با آمدن مراد آن مرحوم حضرت امام (ره) سروده شده چنین آغاز می‌شود: بهاران آمد و بگشود بر یاران دری دیگر نظر بر خاک میهن کن که بینی منظر دیگر ببین مهر فروزان را که دیگرگونه می‌تابد تو گویی پرتوافشاند ز بام خاوری دیگر حسینی در این غزل خودش را هم‌آواز حضرت امام (ه) می‌داند و حسینی شدنش را نیز در این راه می‌ستاید؛ «هم‌آواز خمینی شو، ز جان و دل حسینی شو / بزن در عرصه عالم صلای محشری دیگر» وی ورود حضرت امام (ره) را طلوع باور دیگر می‌داند و آن را مبارک می‌خواند. با رود آن بزرگ مرد خدایی، مرگ باورهای پوشالی را به چشم سر می‌بیند: کنون در صبح‌گاه مرگ باورهای پوشالی مبارک باد بر یاران طلوع باور دیگر سایر غزلها و مثنوی این فصل در چنین فضایی قد کشیده‌اند و در آن به شهیدان بزرگ: «از نسل سرخ سر به داران»، پاسداران مرزهای میهنی، رزمندگان اسلام، عرض ارادت نموده و یاد و خاطره آنان را گرامی داشته است: «آنان که حلق تشنه به خنجر سپرده‌اند آب حیات از لب شمشیر خورده‌اند» گرامی‌داشت یاد شهیدان هفتم تیر، رجایی و باهنر، آیت ‌الله دستغیب و سرداران بزرگ اسلام یادوارة زیبایی در این فصل به خود اختصاص داده‌اند: «خطبة خون تو آغاز نماز دیگر است جسم گلگون تو آیینة راز دیگر است نشود زمزمة خون شهیدان خاموش سوز عرفانی این نغمه ز ساز دیگر است» فصل دوم کتاب که عنوان شب‌سروده‌ها را به خود اختصاص داده گزیده‌ای از سروده‌های پیش از انقلاب اسلامی است که روح مبارزه‌جویی، انقلاب و قیام در آن نفس می‌کشد: «در این حصار کهنة اجدادی با اینکه خواب مرهم صد زخم کهنه است با لای‌ لای دایة شب هرگز خوابم نمی‌برد!» فصل دوم کتاب مربوط به سپیدسرایی آن مرحوم است. پایان کتاب به دفتر رباعی دکتر حسن حسینی اختصاص دارد که زیباترین رباعیهای زبان و ادبیات فارسی را در خود جا داده است. «خرمن کفر» رباعی از حسینی است که تقدیم به معلم شهید دکتر علی شریعتی شده است: «آن لاله که داغی به دل ما زد و رفت بر مرده‌دلان بانگ مسیحا زد و رفت چون شمع به جمع عاشقان شعله کشید در خرمن کفر آتش «لا» زد و رفت» هم‌صدا با حلق اسماعیل برای علاقه‌مندان که سروده‌های مرحوم حسینی را با هم می‌خواهند خالی از لطف نیست.

نویسنده

سید حسن حسینی

زندگینامه

سید حسن حسینی در سال ۱۳۳۵ در محله سلسبیل تهران به دنیا آمد. وی بعد از دریافت دیپلم طبیعی، لیسانس رشته تغذیه را از دانشگاه مشهد دریافت کرد. فوق‌لیسانس و دکترای خود را، در رشته ادبیات فارسی گذراند. وی مسلط به زبان عربی و با زبان‌های ترکی و انگلیسی در حد استفاده از منابع و مآخذ و صحبت کردن و نوشتن آشنا بود.

وی از سال ۱۳۵۲ نوشتن و سرودن را در مطبوعاتِ قبل از انقلاب علی‌الخصوص مجلهٔ فردوسی آغاز کرد و در سال ۱۳۵۸، حوزهٔ اندیشه و هنر اسلامی را که به همراه محمد رضا حکیمی و رخ صفت، تهرانی و آیت‌الله امامی کاشانی، راه‌اندازی کرد که مسئولیت بخش ادبیات و شعر را به همراه قیصر امین پور بر عهده داشت. دکتر سید حسن حسینی از سال ۱۳۷۸ در واحد ویرایش رادیو تا پایان عمر حضور داشت.

وی در سال ۱۳۷۹ مجموعهٔ کامل غزلیات بیدل دهلوی را که نزدیک به سه هزار غزل را در بر می‌گیرد بصورت ضبط شده خواند. حوزه فعالیتهای او شامل شعر، تحقیق، ترجمه و تألیف بود. او سالهای آخر عمرش را به سبک‌شناسی قرآن و زبان‌شناسی حافظ مشغول بود و در ۹ فروردین ۱۳۸۳ بر اثر سکته قلبی، درگذشت.

سید حسن حسینی در چهارمین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۳ مورد تقدیر قرار گرفت. به تازگی میدانی در محله طرشت تهران به نام این شاعر معاصر نام‌گذاری شده است. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
در کمین گل سرخ

محسن مومنی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

اردوگاه اطفال

اتمام موجودی انبار
عصرهای کریسکان

کالک های خاکی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان