متفاوت مثل «گرگ‌سالی»

14 اسفند 1401

همانطور که اسماعیل در گذر زمان به یک مبارز با تجربه تبدیل می‌شود، «گرگ‌سالی» نیز در سیر داستان‌نویسی فردی به عنوان یک کتاب پخته‌ای معرفی می‌شود که یک سر و گردن بالاتر از آثار قبلی اوست. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آخرین اثر زنده‌یاد امیرحسین فردی با عنوان «گرگ‌سالی» برای پنجمین‌بار از سوی انتشارات سوره […]

همانطور که اسماعیل در گذر زمان به یک مبارز با تجربه تبدیل می‌شود، «گرگ‌سالی» نیز در سیر داستان‌نویسی فردی به عنوان یک کتاب پخته‌ای معرفی می‌شود که یک سر و گردن بالاتر از آثار قبلی اوست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آخرین اثر زنده‌یاد امیرحسین فردی با عنوان «گرگ‌سالی» برای پنجمین‌بار از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شد و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

زنده‌یاد فردی در کنار تأثیری که به واسطه حضور در «کیهان بچه‌ها» بر ادبیات کودک و نوجوان گذاشت، نویسنده‌ای تأثیرگذار  در حوزه داستان انقلاب نیز بود. راه‌اندازی جشنواره‌های مختلفی مانند جشنواره داستان انقلاب، جایزه شهید غنی‌پور و … سبب شد تا اقبال نویسندگان به این سمت جلب و زمینه برای ورود نوقلمان به این عرصه فراهم شود.

فردی خود با رمان «سیاه‌چمن» وارد عرصه داستان انقلاب شد. اما جدی‌ترین تلاش او در این حوزه با رمان «اسماعیل» شکل گرفت؛ رمانی که در آن نویسنده ماجرای یک مبارز انقلابی را روایت می‌کند. فردی قرار بود ماجرای اسماعیل را در سه اثر روایت کند، اما این آرزو برآورده نشد. ادامه ماجرای اسماعیل، در «گرگ‌سالی» روایت می‌شود؛ دومین اثر از سه‌گانه مد نظر او که آخرین اثر زنده‌یاد فردی نیز شد.

همانطور که اسماعیل در گذر زمان به یک مبارز با تجربه تبدیل می‌شود، «گرگ‌سالی» نیز در سیر داستان‌نویسی فردی به عنوان یک کتاب پخته که یک سر و گردن بالاتر از «سیاه چمن» و «اسماعیل» قرار دارد، معرفی می‌شود. فردی در کتاب آخر خود فارغ از نگاه‌های شعاری رایج، تلاش دارد با استفاده از نمادپردازی، ظرفیت ادبیات بومی و تمرکز بر منطقه همجوار با سبلان و استفاده نمادین از این کوه برای بیان مقاومت، شخصیت‌پردازی و … آرمان‌ها و آرای خود درباره انقلاب را به تصویر بکشد.

عنوان کتاب «گرگ‌سالی» به ماجرای تغییر ژنتیک گرگ‌ها در روستایی که داستان در آن روایت می‌شود، اختصاص دارد. فردی در این کتاب عنوان می‌کند که آمریکایی‌ها با اعمال این تغییرات، گرگ‌ها را تبدیل به حیوانات آدم‌خوار کرده‌اند؛ در واقع نویسنده با استفاده از این ایده، مبارزه مردم با آمریکا چه پیش و چه پس از انقلاب را به صورتی نمادین به تصویر می‌کشد و همین موضوع سبب می‌شود تا از نگاه کلیشه‌ای خارج شده و فضایی جدید در داستان‌نویسی انقلاب خلق کند.

بیشتر بخوانید

محمد ناصری، از شاگردان زنده‌یاد فردی، درباره ویژگی‌های آخرین رمان فردی می‌گوید: مهمترین ویژگی این دو اثر انقلابی فردی  این است که کاملاً از دل مردم و شخصیت‌های موجود جوشیده است و بسیار هنرمندانه در قالب داستان توصیف شده، علاوه بر آن داستان «اسماعیل» و «گرگ سالی» به شدت از واقعیت گرفته شده است، واقعیتی که در شخصیت‌های دینی و انقلابی آن زمان وجود داشت. روایتی که وی از آدم‌های خوب قصه‌اش دارد، روایت افرادی مسلمان و به شدت وابسته به اعتقادات است همان آدم‌هایی که در اوایل انقلاب با آن‌ها مواجه بودیم و وی ان را استادانه توصیف کرده است.

به گفته او؛ فضای تصنعی و ساختگی در «گرگ سالی» مشاهده نمی‌شود، درباره حوادث انقلاب نیز مستند حرف زده است؛ چرا که برگرفته از مطالعات شخصی وی بوده است، می‌توان گفت فردی در «گرگ سالی» و «اسماعیل» انقلاب را همان گونه که بود و رخ داد، معرفی کرده است.

آخرین مطالب

 • سوره مهر کوهسنگی افتتاح شد

  25 اسفند 1401

 • پویش کتابخوانی کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» تمدید شد

  23 اسفند 1401

 • کتاب «سخت شیرین» منتشر شد

  22 اسفند 1401

 • اعطای نشان درجه یک هنری به قادر طهماسبی

  15 بهمن 1401

 • رمزگشایی از کتاب «الهی نامه» عطار

  15 دی 1401

 • فروشگاه شماره یک، تهران، میدان انقلاب

  15 دی 1401

 • فروشگاه و کافه کتاب سوره مهر؛ تهران، خیابان سمیه

  14 دی 1401

 • «زندان در زندان» در نشست پاورقی نقد و بررسی می‌شود

  21 اسفند 1401

ثبت نظر و نظرات

اولین نفری باش که نظرش منتشر میشه

مطالب مرتبط

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد