ذائقه نوجوان را با قالب نیمایی تغییر ندهیم

10 اسفند 1401

نشست نقد و بررسی کتاب «در دلم کبوتری است» در ادامه جلسات ماه و مهرک در باب بررسی و رونمایی کتاب‌های نشر مهرک در کافه کتاب سمیه حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. جعفر مقیمیان نویسنده کتاب،کمال شفیعی و علی داوودی کارشناسان ادبیات و جمعی از علاقه‌مندان ادبیات کودک و نوجوان در این نشست حضور […]

نشست نقد و بررسی کتاب «در دلم کبوتری است» در ادامه جلسات ماه و مهرک در باب بررسی و رونمایی کتاب‌های نشر مهرک در کافه کتاب سمیه حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. جعفر مقیمیان نویسنده کتاب،کمال شفیعی و علی داوودی کارشناسان ادبیات و جمعی از علاقه‌مندان ادبیات کودک و نوجوان در این نشست حضور داشتند.

مقیمیان، نویسنده همدانی کتاب «در دلم کبوتری است»، در ابتدای این جلسه انگیزه خود برای سرودن شعر کودک و نوجوان را مطالعه آثار کمال شفیعی دانست. او در پاسخ به این سؤال که چرا قالب اشعار کتاب حاضر نیمایی است، گفت: مثل همه نویسندگان علاقه‌مند و کنجکاوم که همه اوزان را امتحان کنم اما تصور می‌کنم دست شاعر در قالب نیمایی بازتر است‌.

کمال شفیعی، نویسنده حوزه ادبیات کودک و نوجوان، نیز در آغاز صحبت‌هایش به نشر مهرک برای برگزاری مستمر جلسات نقد و بررسی کتاب‌های کودک و نوجوان تبریک گفت و تأکید کرد: این تبادل نظر در باب آثار، خوراک فرهنگی بهداشتی برای کودکان و نوجوانان به ارمغان خواهد آورد.

وی ادامه داد: شعر نوجوان فرصت مناسبی برای دوستی نوجوان و شاعر است. تعدادی از اشعار کتاب «در دلم کبوتری است» از این امتیاز برخوردار است و مضامین متنوعی هم دارد. شاعر می‌توانست از اوزان بیشتری برای سرودن اشعار استفاده کند؛ البته به عنوان اولین اثر نویسنده، کتاب قابل قبولی است اما از این به بعد توقع بیشتری از مقیمیان می‌رود.

وی اضافه کرد: از آنجا که نویسنده آثار دیگر نویسندگان را مطالعه کرده و بر اساس آن کتابش را نوشته، تصویر و موضوعات آن شبیه دیگر نویسندگان است اما با بیانی متفاوت به آن پرداخته است. آنچه اهمیت دارد، این است که شاعر در آثارش فلسفه و نگاه خودش را داشته باشد و ذائقه زیباشناسی مخاطب را تحریک کند.

سپس علی داوودی به نقد و بررسی کتاب پرداخت و گفت: قالب نیمایی در بین شعرا رواج یافته است اما سؤال اینجاست که آیا نوجوانان شعر کلاسیک نمی‌خوانند و حتماً باید از قالب نیمایی استفاده کرد؟ چرا، حتماً این اتفاق می‌افتد اما نباید ذائقه نوجوان را با قالب نیمایی تغییر داد.

داودی ادامه داد: نوجوان موجودی است اجتماعی که روابط اجتماعی متفاوتی دارد اما در کتاب مقیمیان از عناصر طبیعت استفاده شده و ردپایی کمرنگی از انسان دیده می‌شود. نکته‌ای دیگری که وجود دارد، کوتاه بودن اشعار کتاب است. من فکر می‌کنم وقت آن رسیده است که به منظومه‌های بلند برای نوجوانان فکر کنیم.

او با تمجید از شعر «قطار» در مجموعه «در دلم کبوتریست» گفت: شعر «قطار» از این کتاب در ذهن من مانده است. این نشان‌دهنده موفقیت شاعر است.

داودی در پایان با اشاره به تصویرگری کتاب که بر عهده امیر نجفی بوده است، تصریح کرد: تصویرگری در نهایت سادگی، بسیار زیبا انجام شده و کاملاً مشخص است متناسب با حس تصویرگر ترسیم شده است.

داودی در پایان از تصمیمش برای نگارش مجموعه شعر نوجوان خبر داد. در پایان نشست دو جلد از کتاب «در دلم کبوتری است» توسط نویسنده امضا شد.

آخرین مطالب

 • سوره مهر کوهسنگی افتتاح شد

  25 اسفند 1401

 • پویش کتابخوانی کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» تمدید شد

  23 اسفند 1401

 • کتاب «سخت شیرین» منتشر شد

  22 اسفند 1401

 • اعطای نشان درجه یک هنری به قادر طهماسبی

  15 بهمن 1401

 • رمزگشایی از کتاب «الهی نامه» عطار

  15 دی 1401

 • فروشگاه شماره یک، تهران، میدان انقلاب

  15 دی 1401

 • فروشگاه و کافه کتاب سوره مهر؛ تهران، خیابان سمیه

  14 دی 1401

 • «زندان در زندان» در نشست پاورقی نقد و بررسی می‌شود

  21 اسفند 1401

ثبت نظر و نظرات

اولین نفری باش که نظرش منتشر میشه

مطالب مرتبط

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد