انتشار نخستین رمان درباره ماجرای تسخیر لانه جاسوسی

15 اسفند 1401

رمان «گروگانکشتگی» نوشته نوید ظریف کریمی به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران اشاره دارد و روایت سه روز حضور تعدادی از گروگان‌های سفارت در شهر مشهد است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این‌رمان که یکی از تولیدات مرکز آفرینش‌های ادبی کارگاه قصه و رمان حوزه هنری است، به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در […]

رمان «گروگانکشتگی» نوشته نوید ظریف کریمی به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران اشاره دارد و روایت سه روز حضور تعدادی از گروگان‌های سفارت در شهر مشهد است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این‌رمان که یکی از تولیدات مرکز آفرینش‌های ادبی کارگاه قصه و رمان حوزه هنری است، به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران اختصاص دارد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی توسط دانشجویان پیرو خط امام (ره) انجام شد. در پی این‌اتفاق و زندانی‌شدن گروگان‌های آمریکایی در ایران، ایالات متحده تصمیم گرفت در قالب عملیاتی ضربتی، گروگان‌ها را از دست دانشجویان پیرو خط امام بیرون آورده و از ایران خارج کند؛ اما عملیات مورد اشاره با وقوع طوفان شن در صحرای طبس با شکست روبه‌رو شد. پس از شکست عملیات نیروهای آمریکایی، گروگان‌های آمریکایی به مکان‌های مختلفی برده شدند تا امکان انجام عملیات‌هایی از این دست در آینده دشوارتر شود و رمان «گروگانکشتگی» درباره انتقال چند تن از این‌گروگان‌ها به مشهد است.

کلیت رمان که در 48 فصل نوشته شده براساس واقعیت است؛ اما در فرازهایی از آن، عنصر تخیل و اتفاقات غیرواقعی هم وجود دارد.

در بخشی از این‌کتاب می‌خوانیم:
«باغ نسبتا بزرگی بود و ساختمان دوطبقه نوسازی هم در مرکزش قرار داشت. استخر کوچکی در گوشه باغ بود که انگار تازه پر آبش کرده بودند، شاید هم خودش در اثر بارش‌های این‌فصل پر شده بود. دورتادور دیوار داخلی باغ پر بود از تبریزی‌های بلند که پر شده بود از برگ‌های تازه‌جوانه‌زده. بین ساختمان باغ تا تبریزی‌ها هم پر بود از درختان آلبالو و گیلاس که شکوفه‌هایشان تازه به بار نشسته بود. یکی از محافظ‌ها در را باز کرد و اول بلیزر مشکی و بعد پیکان استیشن و آخر هم لندرور به‌سرعت وارد باغ شدند. داخل باغ پتو را از سر گروگان‌ها برداشتند و چشم‌هایشان را باز کردند، کمکشان کردند از ماشین پیاده شوند، اما دست‌هایشان بسته ماند. محافظی که در را باز کرده بود مشغول پیاده کردن وسایل خوراکی و پهن‌کردن سفره صبحانه کنار استخر شد. فاصله من از ورودی و جایی که آن‌ها نشسته بودند آن‌قدری بود که متوجه حضورم نشوند، ولی باز چندمتر عقب‌تر رفتم و استتار کردم.»

«گروگانکشتگی» که نخستین رمان درباره ماجرای تسخیر لانه جاسوسی است در ۲۹۵ صفحه و بهای ۹۴ هزار تومان اخیرا توسط سوره مهر منتشر شده است.

آخرین مطالب

 • سوره مهر کوهسنگی افتتاح شد

  25 اسفند 1401

 • پویش کتابخوانی کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» تمدید شد

  23 اسفند 1401

 • کتاب «سخت شیرین» منتشر شد

  22 اسفند 1401

 • اعطای نشان درجه یک هنری به قادر طهماسبی

  15 بهمن 1401

 • رمزگشایی از کتاب «الهی نامه» عطار

  15 دی 1401

 • فروشگاه شماره یک، تهران، میدان انقلاب

  15 دی 1401

 • فروشگاه و کافه کتاب سوره مهر؛ تهران، خیابان سمیه

  14 دی 1401

 • «زندان در زندان» در نشست پاورقی نقد و بررسی می‌شود

  21 اسفند 1401

ثبت نظر و نظرات

اولین نفری باش که نظرش منتشر میشه

مطالب مرتبط

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد